Trwa ładowanie...

Od dziś rusza "Karta warszawiaka". Jak ją zdobyć?

Podpowiadamy jak to zrobić!

Od dziś rusza "Karta warszawiaka". Jak ją zdobyć?
d2bbyyg
d2bbyyg

Od dziś, 3 grudnia 2013r. mieszkańcy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
w stolicy mogą otrzymać Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka.

Niedawno pisaliśmy, że * trwają przygotowania do wprowadzenia w życie nowej taryfy biletowej .*Ma wejśc w życie 1 stycznia 2014 r. Jej największą zaletą będzie wprowadzenie dodatkowej ulgi w opłatach za przejazdy komunikacją miejską dla osób mieszkających w Warszawie i rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych w warszawskim urzędzie skarbowym. - Informuje ZTM. Nowością będzie również zastąpienie biletów jednorazowych biletami umożliwiającymi przesiadanie się.

Kto może korzystać z tańszych biletów?

Z tańszych biletów będą mogły korzystać osoby, które mają Kartę Warszawiaka - czyli mieszkają w Warszawie i złożyły w roku podatkowym zeznanie o wysokości dochodu za rok poprzedni w stołecznym urzędzie skarbowym. Będzie to tzw. Karta Warszawiaka. Uprawnienie to ma przysługiwać również dzieciom tych osób do ukończenia 20 roku życia, w ramach Karty Młodego Warszawiaka (w przypadku biletów ważnych wyłącznie w pierwszej strefie biletowej).

W przypadku biletów 30-dniowych ważnych tylko w pierwszej strefie osoby te będą miały prawo do zniżki w wysokości – 12 zł (dorośli) i 61 zł (dzieci oraz studenci). Gdy zdecydują się na zakup biletu 90-dniowego ważnego wyłącznie w pierwszej strefie, będzie im przysługiwała zniżka w wysokości 30 zł (dorośli) oraz 155 zł (dzieci i studenci). Przy zakupie biletów długookresowych ważnych w obu strefach biletowych zniżka będzie wynosiła – 14 zł dla biletu 30-dniowego i 54 zł dla biletu 90-dniowego. Uwaga! Wysokość przysługującej zniżki została obliczona na podstawie ceny biletu normalnego zgodnie z nową taryfą - np. 280 zł - 155 zł = 125 zł.

d2bbyyg

Z Karty Młodego Warszawiaka będą mogli korzystać także mieszkający w stolicy studenci studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich, do ukończenia przez nich 26 roku życia, którzy rozliczają się z podatku w warszawskim urzędzie skarbowym lub są na utrzymaniu rodziców lub opiekunów płacących podatki w stolicy.

To ma być przede wszystkim przywilej dla osób, które płacąc swoje podatki w stolicy współfinansują funkcjonowanie m.in. komunikacji miejskiej. Ma to być również zachęta dla tych, którzy jeszcze tego nie robią.

Dodatkowo wprowadzony zostanie także specjalny bilet, który będzie przysługiwał mieszkającym w Warszawie dzieciom z rodziny posiadającej troje dzieci, do ukończenia przez nie 20 roku życia jeśli ich rodzice, lub opiekunowie rozliczają się w urzędzie skarbowym w stolicy. Będzie kosztował 99 zł dla każdego dziecka, będzie ważny przez rok i będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów – na obszarze obu stref biletowych – w trakcie ważności.

Ułatwione zostanie również korzystanie z komunikacji poprzez* likwidację biletu jednorazowego*, który trzeba kasować w każdym pojeździe. Bilet jednorazowy ważny tylko w pierwszej strefie zostanie zastąpiony biletem jednorazowym przesiadkowym (ważnym również tylko w pierwszej strefie), który będzie ważny przez 75 minut i będzie umożliwiał, w czasie ważności, korzystanie z kilku środków komunikacji lub będzie uprawniał do dojechania do ostatniego przystanku na trasie danej linii. Bilet jednorazowy ważny w obu strefach zostanie zastąpiony analogicznym biletem ale ważnym przez 90 minut. Dla pasażerów będzie to duża wygoda. Osoby niekorzystające z biletów okresowych lub czasowych nie będą już musiały, po każdej przesiadce kasować oddzielnego biletu. Będzie to nie tylko rozwiązanie znacznie bardziej wygodne, ale również i znacznie tańsze dla osób, które w czasie podróży komunikacją miejską korzystają z różnych linii lub różnych środków transportu.

d2bbyyg

Bilet 3-dniowy zostanie zaś zastąpiony biletem weekendowym, który będzie ważny od godz. 19.00 w piątek, do godz. 8.00 w poniedziałek w pierwszej i drugiej strefie. Do taryfy wprowadzony zostanie także specjalny bilet weekendowy grupowy, z którego będą mogły korzystać grupy maksymalnie 5 osobowe, które będą chciały np. zwiedzać miasto korzystając z przejazdów komunikacją miejską. Zasady jego ważności będą identyczne jak w przypadku biletu weekendowego dla jednej osoby.

W nowej taryfie zmienią się też opłaty dodatkowe za jazdę bez biletu lub jazdę bez ważnego dokumentu poświadczającego prawo do ulgi oraz za zatrzymanie środka transportu bez przyczyny. Zmienią się również opłaty manipulacyjne, których wartość, dla wygody pasażerów, zostanie zaokrąglona do pełnych złotych.

Jak wyrobić Kartę warszawiaka?

Ten, kto posiada już spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. Elektroniczna Legitymacja Studencka, Uczniowska), nie musi wyrabiać nowej karty – wnioskuje jedynie o wydanie hologramu.

d2bbyyg

Po za tym by mieć "Kartę warszawiaka" lub "Kartę młodego warszawiaka" należy:

1. Wypełnić wniosek na stronie www.ztm.waw.pl lub w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM (POP) i Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicach (WOM):
zielony (I) – dla osoby indywidualnej,
niebieski (R) – dla rodziny,
pomarańczowy (3) – dla rodziny z trójką dzieci.

2. Wysłać wniosek poprzez stronę www.ztm.waw.pl, pocztą do ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa,) lub złożyć osobiście w dowolnym POP lub WOM. Lista punktów dostępna na stronie www.ztm.waw.pl. Jeśli wyrabia się nową kartę, trzeba dołączyć do wniosku aktualne zdjęcie.

3. Odebrać kartę lub hologram w miejscu, które wskazało się we wniosku. O terminie odbioru mieszkaniec zostanie poinformowany mailem. W przypadku, gdy nie poda się we wniosku kontaktu do siebie, może uzyskać informację o terminie odbioru pod numerem 19115.

Szczegółowy cennik:

Bilety ważne tylko w pierwszej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 4,40 zł (normalny), 2,20 zł (ulgowy)

d2bbyyg

Dobowy – 15 zł (normalny), 7,50 zł (ulgowy)

30-dniowy imienny – 110 zł (normalny), 98 zł (Karta warszawiaka), 55 zł (ulgowy), 49 zł (Karta młodego warszawiaka)

90-dniowy imienny – 280 zł (normalny), 250 zł (Karta warszawiaka), 140 zł (ulgowy), 125 zł (Karta młodego warszawiaka)

Bilety ważne w pierwszej i drugiej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 7 zł (normalny), 3,50 zł (ulgowy)

20-minutowy – 3,40 zł (normalny), 1,70 zł (ulgowy)

Dobowy – 26 zł (normalny), 13 zł (ulgowy)

d2bbyyg

Weekendowy – 24 zł (normalny), 12 zł (ulgowy)

Weekendowy grupowy – 40 zł

30-dniowy imienny – 210 zł (normalny), 196 zł (Karta warszawiaka), 105 zł (ulgowy)

30-dniowy na okaziciela – 230 zł (normalny), 115 zł (ulgowy)

90-dniowy imienny – 536 zł (normalny), 482 zł (Karta warszawiaka), 268 zł (ulgowy)

90-dniowy na okaziciela – 600 zł (normalny), 300 zł (ulgowy)

Bilet seniora – 50 zł

Bilet dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci – 99 zł

d2bbyyg

Opłaty dodatkowe:

Opłata za jazdę bez ważnego biletu – 266 zł

Opłata za jazdę bez dokumentu poświadczającego prawo do ulgi lub przejazdu bezpłatnego – 196 zł

Opłata za zatrzymanie lub zmianę trasy pojazdu bez przyczyny – 700 zł

Opłata za wydanie duplikatu spersonalizowanej WKM – 14 zł

Opłata manipulacyjna za wystawienie wezwania do zapłaty w przypadku jego anulowania – 21 zł

d2bbyyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bbyyg