Trwa ładowanie...

Odbudujmy tęczę po raz kolejny! Apel

Nie odbudowanie jej będzie wyrażeniem zgody na takie akty nienawiści!

Odbudujmy tęczę po raz kolejny! Apel
db0ptws
db0ptws

Wczoraj tęcza spłonęła po raz kolejny . Napastnicy nie tylko podpalili artystyczną instalację, ale również nie dopuścili, by straż pożarna mogła ją ugasić. Strażaków obrzucano kamieniami.

Policja jeszcze w poniedziałek wieczorem zatrzymała jednego z uczestników Marszu Niepodległości, podejrzewanego o podpalenie tęczy na Placu Zbawiciela. Trudno zresztą by tego nie zrobiła. Podpalenie było wielokrotnie sfilmowane i sfotografowane przez uczestników i świadków, a filmy natychmiast wrzucane do sieci.

* Komentarze po tym wydarzeniu były dość jednoznaczne :* "Spłonęła TĘCZA TOLERANCJI w Warszawie.....parę dni temu odbudowana! CZY TAK SIĘ WŁAŚNIE OBCHODZI DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI ?????!!!!! Wstyd! Żenada! brak słów". - napisała Katarzyna Zielińska.

"Ludzie w świecie znowu myślą, że strach przyjechać do Polski" - napisał Marcin Tyszka.

db0ptws

Marcin Meller zaproponował odbudowanie: "Jakby ktoś zbierał, to chętnie się dorzucę na odbudowanię tęczy na pl. Hipstera. Przechodzę koło niej codziennie i jeszcze nie zostałem gejem, więc jest niegroźna, a jak jest cała w kwiatkach to dobrze robi mi na samopoczucie".

Zareagowali też internauci. Fanpejdż "Żądam odbudowania tęczy na pl. Zbawiciela przez Ruch Narodowy" , założony wczoraj ma już 25 tys. fanów, a liczba ich wciąż rośnie.

Zniszczyli obiekt, który wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków i osób przyjeżdżających do stolicy...
Zniszczyli pracę wielu wolontariuszy. Jakiekolwiek były ich motywy zniszczyli symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Za swoje zachowanie powinni przeprosić, pomóc tęczę naprawić, a dopiero potem powinni pójść siedzieć!!! - czytamy w jednym z komentarzy.

To prawda, większość warszawiaków jest zszokowana tym co się stało i niezrozumiałą nienawiścią do instalacji, której autorka wielokrotnie podkreślała, że nie ma nic wspólnego z ruchami LGBT czy homoseksualną tolerancją. W niedawno udzielonym wywiadzie, autorka projektu mówiła:

db0ptws

Rzeczywiście ta niechęć może budzić zdumienie. Zwłaszcza, że to już jest trzecia lokalizacja tęczy. Specjalnie wybrałam taką formę tęczy, która będzie się kojarzyć z dzieciństwem. Wydawało mi się, że właśnie taka forma będzie propozycją dla każdego. Myślałam, że nie stworzy ona takiej możliwości, by przypisać ją do jakiejś opcji seksualnej czy politycznej. A jednak dla jej przeciwników okazało się to silniejsze. Dla nich już zawsze tęcza będzie oznaczać "to i to".

Niektórzy z mieszkańców przyszli dziś pod tęczę i zaczęli wtykać w nią nie spalone, znalezione obok kwiaty. Powstała też grupa "Wetknij kwiatek w tęczę" , której celem "nie jest trwała ingerencja w dzieło artystki. Akcja jest wyrazem poparcia dla tej instalacji i jak najszybszej jej odbudowy".

Dlatego my również postanowiliśmy zaapelować do władz miasta:

ODBUDUJMY TĘCZE PO RAZ KOLEJNY! Nie pozwólmy by niewielka grupa osób, nie rozumiejąca idei tej instalacji decydowała o tym, jak ma wyglądać nasza stolica. Nie może być tak, że ci, którzy łamią prawo, ograniczają wolność tych, którzy prawa nie łamią. Nie zgadzamy się na dyktaturę siły i chamstwa! Nie odbudowanie tęczy będzie wyrażeniem zgody na takie akty nienawiści.
Warszawiacy jej chcą.

db0ptws

Odbudujmy ją jak najszybciej.

db0ptws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db0ptws