Trwa ładowanie...
d3pzktd

Odsłonięto ławeczkę Jana Karskiego

Pomnik ku pamięci emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego stanął na skwerze przed Muzeum Historii Żydów Polskich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odsłonięto ławeczkę Jana Karskiego
d3pzktd

Na skwerze przed Muzeum Historii Żydów Polskich Prezydent Warszawy odsłoniła ławeczkę Karskiego – dedykowaną sławnemu emisariuszowi władz Polskiego Państwa Podziemnego, który pierwszy powiedział światu o zagładzie narodu żydowskiego.

Jan Karski z narażeniem życia zbierał informacje i dokumenty dotyczące zagłady Żydów w Polsce. Dwukrotnie udało mu się wejść do getta warszawskiego, a także – w mundurze niemieckiego żołnierza - do obozu dla Żydów w Izbicy. Jesienią 1942 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, wywożąc w formie mikrofilmów dokumenty i zdjęcia, by jako naoczny świadek Holocaustu przekazać straszliwą prawdę, poruszyć sumienia polityków, wstrząsnąć opinią publiczną i tym samym spełnić powierzoną mu misję. Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt przyjął Jana Karskiego w lipcu 1943 roku. Przedstawiał w USA swój raport politykom, hierarchom kościelnym, przedstawicielom mediów i przemysłu filmowego. Ci, którzy go wysłuchali, w większości nie uwierzyli w informacje o zagładzie Żydów w Polsce.

Pomnik-ławeczka wyposażony jest w system audio, dzięki niemu po naciśnięciu przycisku można wysłuchać 2-minutowego fragmentu wspomnień J. Karskiego. Ławeczka sfinansowana przez m.st. Warszawę powstała z inicjatywy Muzeum Historii Polski.

d3pzktd

Podziel się opinią

Share

d3pzktd

d3pzktd