Trwa ładowanie...

Oficyna Burkego w rejestrze zabytków!

"Jest świadectwem dawnego charakteru Szmulowizny"

Share
Oficyna Burkego w rejestrze zabytków!
d2otsnf

Budynek mieszkalny, tzw. oficyna Burkego, wzniesiony około 1900 roku, położony przy ulicy Kawęczyńskiej 26 został wpisany do rejestru zabytków - poinformowała Agnieszka Żukowska z biura prasowego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

- Jest to jedyny na Szmulowiźnie, a jeden z dwóch zachowanych w rejonie Pragi Północ drewnianych obiektów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku, obok wpisanego do rejestru zabytków parterowego domu położonego przy ulicy Środkowej 9 - informuje Żukowska. Jak czytamy w komunikacie, "budynek wykazuje duże analogie w zakresie formy architektonicznej z zachowanym na terenie Targówka piętrowym domem przy ul. Biruty 18. Jako relikt drewnianej zabudowy – do początków XX wieku dominującej formy architektury mieszkalnej Pragi - jest świadectwem dawnego charakteru dzielnicy i zachodzących w tym okresie dynamicznych zmian w obrębie krajobrazu architektonicznego prawobrzeżnej Warszawy".

Podobne, murowane i drewniane domy frontowe z oficynami pojawiły się na południowym odcinku ulicy Kawęczyńskiej przede wszystkim na przełomie wieków, czyli po przyłączeniu Pragi ze Szmulowizną do Warszawy (w 1890 roku). Oficyna, wzniesiona prawdopodobnie dla Edmunda Burkego została wzniesiony właśnie w tym czasie.

d2otsnf

Konserwator objął budynek opieką również ze względu na unikalny charakter we obecnym krajobrazie kulturowym Pragi. "Obiekt jako relikt mieszkalnej architektury drewnianej, jedno z nielicznych materialnych świadectw niemal całkowicie dziś zanikłej formy zabudowy Pragi, posiada znaczenie historyczne, określając tożsamość kulturową dzielnicy. Wartość przedmiotowego budynku wynika ponadto z wysokiego stopnia zachowania oryginalnej substancji zabytkowej, przede wszystkim w zakresie układu funkcjonalno-przestrzennego, stolarki okiennej i drzwiowej, oraz wnętrz klatek schodowych. Walory artystyczne podkreśla, wykazujący wprawdzie pewne ubytki, lecz bardzo spójny zespół dekoracji ciesielskiej".


Agnieszka Żukowska zwraca też uwagę w komunikacie, że w budynku "zachowały się podokienniki o falistych wykrojach i nielicznie, odpowiadające im, ozdobne zwieńczenia, a także podwieszony fryz podokapowy skomponowany z motywu trójlistków, w dolnej zaś kondygnacji profilowane opaski okienne z pseudonaczółkami oraz fragmentarycznie zachowana stolarka daszków nad wejściami do budynku z przykładami oryginalnych dekoracyjnie kształtowanych zastrzałów".

d2otsnf

Wspomniane walory wraz z wyżej nakreśloną sytuacją przestrzenną budynku, wpisującą się w przeobrażenia zabudowy parceli i jej komponentów, świadczą również o jego wartościach historycznych. Sposób narastania zabudowy na przyulicznej posesji stanowi bowiem o malowniczym charakterze praskich podwórek z płynnie przeobrażającą się zabudową, podlegającą częstym podziałom, zmianom właścicielskim oraz rozbudowom.

Warto dodac, że Oficyna Burkego została zarekomendowana przez władze dzielnicy, jako obiekt lokalnych działań rewitalizacyjnych.

d2otsnf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2otsnf
d2otsnf