Trwa ładowanie...

Orszaki Trzech Króli w kilkuset miejscowościach. Największy w Warszawie

W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy.

Orszaki Trzech Króli w kilkuset miejscowościach. Największy w Warszawie
d2k6zqm
d2k6zqm

Ulicami 515 miejscowości w Polsce i za granicą przejdą 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. W tym roku odbędą się pod hasłem "Pokój i Dobro" - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie Barbara Trzeciak z zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli. Największy przejdzie ulicami stolicy.

Jak dodała, po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek liczba miejsc, w których odbędzie się orszak przekroczy pół tysiąca; będą też orszaki poza granicami Polski, m. in. w Rwandzie, Niemczech, Włoszech, na Ukrainie. W kraju największy Orszak ma się odbyć w Warszawie.

- Orszak jest imprezą, która zaczęła się w jednej szkole, wszystko zaczęło się od jednego szkolnego przedstawienia. W tym roku weźmie w niej udział 1545 królów, którzy wraz z kolorowymi orszakami wyruszą za gwiazdą do stajenki - powiedziała Trzeciak.

Wsparcie dla Aleppo

Rzeczniczka prasowa wydarzenia Jolanta Skwarek dodała, że co roku organizatorzy starają się reagować na to, co dzieje się w Polsce i na świecie. "W tym roku chcieliśmy przypomnieć o dramacie mieszkańców Aleppo i wesprzeć akcję Caritasu "Rodzina Rodzinie", dlatego nie rozpoczniemy orszaku tradycyjnie od kolędy "Mędrcy Świata", a rozpocznie go Violetta Brzezińska śpiewając na placu Zamkowym kolędę "Jezus Malusieńki", której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii" - wyjaśniła.

Dodała, że tegoroczne hasło przemarszu "Pokój i Dobro" nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu - średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był także twórcą bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek. Dlatego w orszaku biorą udział zwierzęta; w tym roku oprócz wielbłądów mają być także owce, kozy, alpaki czy lama.

d2k6zqm

Skwarek powiedziała też, że tegoroczny scenariusz Orszaku czerpie z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice "Laudato si" zwraca uwagę na piękno stworzenia i wzywa do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

Scenariusz - poinformowała rzeczniczka - zakłada przejście Orszaku wraz z Trzema Królami w drodze historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów, będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju. - Zobaczą upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, narodzonego w żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami - powiedziała Skwarek.

Jak podkreślają organizatorzy, Orszak jest inicjatywą ponad podziałami, jednoczącą ludzi o różnych poglądach i różnej wiary. - To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli - zaznaczyła Skwarek.

Największy orszak odbędzie się w stolicy

Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Rozpocznie się w piątek w samo południe, modlitwą Anioł Pański na placu Zamkowym, a następnie barwny korowód przejdzie na plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

d2k6zqm

Jak podkreślają organizatorzy Orszaku, w ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd.

Fundacja OTK wydrukowała 350 tys. śpiewników z kolędami, które trafią do uczestników orszaku. Przygotowano też aplikację na smartfony, którą można pobrać ze strony internetowej www.orszak.org.

Na trasie przemarszu możliwe są utrudnienia w ruchu

Procesja wyruszy z pl. Zamkowego ok. godz. 12.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską na pl. marsz. J. Piłsudskiego. Od ok. godz. 11.30 do ok. godz. 14.00 tymi ulicami (a także ulicą gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza) nie będą mogły jeździć samochody. W tym dniu nie będzie można także zaparkować samochodu przy ul. Królewskiej (od ul. Moliera do Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

d2k6zqm

Komunikacja:

Autobusy linii: 102, 105, 116, 111, 180 i 503, jadące w kierunku krańców PKP OLSZYNKA GROCHOWSKA, WILANÓW, BROWARNA, NATOLIN PŁN. i GOCŁAW, pojadą ulicami Mazowiecką, Kredytową i Jasną. Natomiast w przeciwnym kierunku będą kursowały ul. Mazowiecką do ul. Królewskiej. Z kolei autobusy linii 128 i 175 w kierunku krańca PL.PIŁSUDSKIEGO od skrzyżowania ulic Nowy Świat i Świętokrzyskiej pojadą ulicami: Świętokrzyska – Marszałkowska – Senatorska – Wierzbowa. W kierunku krańców SZCZĘŚLIWICE, LOTNISKO CHOPINA będą jeździły ulicami: Nowy Przejazd – al. „Solidarności” – Nowy Zjazd – Dobra – Tamka – M. Kopernika – Świętokrzyska – Nowy Świat i dalej swoimi trasami.

Źródło: (PAP/Infoulice.waw.pl)

d2k6zqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k6zqm