Trwa ładowanie...
d3qh3ff

"Paliwo+" będzie kosztowało Warszawę 12 mln zł więcej

Do sprawy odniosła się na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Paliwo+" będzie kosztowało Warszawę 12 mln zł więcej
d3qh3ff

Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że wprowadzenie nowego podatku od paliw oznacza dodatkowe wydatki na komunikację w Warszawie. Mogą one sięgnąć nawet 12 mln zł.

O opłacie paliwowej mówi projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który 6 lipca złożyła w Sejmie grupa posłów PiS.

Może on oznaczać podwyżkę cen benzyny o ponad 20 groszy za litr. W najbliższy piątek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma wejść w życie 30 dni po ogłoszeniu, czyli prawdopodobnie od października.

d3qh3ff

Do sprawy odniosła się na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"#PaliwoPlus to dla komunikacji Warszawy dodatkowy koszt ok. 12 mln zł – napisała i dodała: – To tyle, ile dajemy na bezpłatną komunikację dla uczniów.

to dla komunikacji w dodatkowy koszt ok. 12 mln zł - to tyle, ile dajemy na bezpłatną komunikację dla uczniów.

— Hanna Gronkiewicz (@hannagw)

Ile zapłacimy?

Dzisiejsza cena paliwa to ok 4,5 zł za litr, więc dodatkowe 20 gr to wzrost o 5 proc. Kierowcy indywidualni nie kryją oburzenia, ale na łamach „Pulsu Biznesu” do ich reakcji z dystansem podchodzi m.in. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. - Kiedy ropa się waha, widać czasem większe zmiany w krótszym czasie. Wpływ opłaty paliwowej na inflację uważam za śladowy, nie spodziewam się też istotnego wpływu na konkurencyjność poszczególnych branż - uważa Ernest Pytlarczyk.

d3qh3ff

Jak podwyżka cen paliw przełoży się na budżet kierowców w praktyce? Sprawdźmy to na podstawie jednego z najpopularniejszych modeli na naszych drogach - Volkswagena Golfa. Rzeczywiste spalanie tego modelu - wyznaczone w ramach projektu Equa Index – w przypadku auta z silnikiem 1,6 TDI o mocy 105 KM wynosi 6,0 l/100 km, a w przypadku Golfa 1,4 TSI o mocy 150 KM - 7,2 l/100 km.

Jeśli założymy, że przeciętny kierowca w ciągu roku pokonuje 15 tys. km, to właściciel diesla spali w tym czasie 900 l paliwa, a posiadacz auta benzynowego 1080 l paliwa. Po wprowadzeniu nowego podatku pierwszy z nich - w skali roku - zapłaci na stacji o 180 zł, a drugi o 216 zł więcej.

źródło: PAP

Przeczytaj też: Stanął w obronie pracowników, którzy skarżyli się na mobbing w firmie. Dostał 20 dni aresztu

Podziel się
d3qh3ff

Podziel się opinią

Share

d3qh3ff

d3qh3ff