Trwa ładowanie...

"Pamięć Została" - Widowisko na pl. Zamkowym

W rocznicę wybuchu czołgu pułapki na ul. Kilińskiego [WIDEO]

"Pamięć Została" - Widowisko na pl. Zamkowym
dwc7tic
dwc7tic

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Starówki. O godz. 15.30 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w miejscach pamięci na terenie Starego i Nowego Miasta. Uczestnicy przejdą spod kamienicy przy pl. Zamkowym 15/17 na Rycerską przy Wąskim Dunaju, Międzymurzem, ul. Podwale 25, Kilińskiego 3, Długą 13/15 i Długą 7, Świętojerską 4, Przyrynek 2 i zakończą na Sanguszki 1.

O godz. 18.30 odbędzie się uroczystość w miejscu tragicznego wybuchu czołgu pułapki przy Kilińskiego. Staną tam warty honorowe, mieszkańcy złożą wieńce, a Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra wiązankę melodii powstańczych.

O 19.30 na pl. Zamkowym odbędzie się główna część uroczystości - widowisko muzyczne „Pamięć została". To poetycka narracja zbudowana ze słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Józefa Szczepańskiego „Ziutka" oraz ks. Jana Twardowskiego.

Na Zamkowym usłyszymy piosenki z czasu Powstania Warszawskiego w wykonaniu Mateusza Banasiuka, Karoliny Czarneckiej, w tym słynne „Powstanie" napisane przez Sabaton. W polskiej wersji językowej wykona je Janusz Kruciński wraz z akompaniamentem chóru Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.
Start widowiska o godz. 19.30.

dwc7tic

Eksplozja „czołgu pułapki” na ulicy Kilińskiego to jedno z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta. - wybuch zdobytego przez powstańców niemieckiego pojazdu specjalnego, do którego doszło 13 sierpnia 1944 roku. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu powstańców i cywilów. Od 1992 roku rocznica wybuchu jest obchodzona jako Dzień Pamięci Starówki.

Zobaczcie zapowiedź wideo!

dwc7tic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwc7tic