Trwa ładowanie...
dw38fg2

Pasikowski i Muzeum Powstania Warszawskiego robią film o "Kurierze z Warszawy"

"Będzie opowiadał o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasikowski i Muzeum Powstania Warszawskiego robią film o "Kurierze z Warszawy"
dw38fg2

Władysław Pasikowski i Muzeum Powstania Warszawskiego pracują nad filmem o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym „Kurierze z Warszawy”. Produkcja pod roboczym tytułem 'Kurier' ma już scenariusz, data premiery nie jest jeszcze znana.

Film będzie opowiadał o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Jan Nowak-Jeziorański, polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walkach Armii Krajowej i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie, na którą liczyło dowództwo AK, a także politycy i Delegat Rządu na Kraj.

Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi Jan Nowak-Jeziorański wraca do kraju z wieściami: żadnej pomocy nie będzie. W tle rozgrywają się wydarzenia kluczowe dla przyszłości naszego kraju: dokonana zostaje próba zamachu na Adolfa Hitlera, premier Stanisław Mikołajczyk jedzie do Moskwy, bezskutecznie próbując doprowadzić do ugody ze Stalinem, powstaje PKWN, Sowieci zbliżają się do Warszawy, a dowództwo AK w Wilnie zostaje podstępnie aresztowane.

dw38fg2

Władysław Pasikowski zadebiutował filmem "Kroll" w 1991 roku. Produkcja została uhonorowana na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury. Największą popularność i sukces komercyjny przyniosły mu dwie części "Psów". Jest też autorem filmu "Jack Strong" o pułkowniku Kuklińskim oraz "Powstania Warszawskiego" - film zmontowany z archiwalnych powstańczych kronik, wyróżnionego prestiżową nagrodą Golden Reel Award.

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: 70 lat temu wyjechały na ulice pierwsze trolejbusy. Służyły warszawiakom blisko*50 lat*

dw38fg2

Podziel się opinią

Share
dw38fg2
dw38fg2