Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
29-06-2018 16:36

„Perły motoryzacji w Polsce – prototypy i klasyki, legendy i fakty”. Wystawa Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Elegancki CWS-T1, kultowy Fiat 508, legendarna Syrena Sport, słynny De Dion Bouton czy jedyny na świecie motocykl Choińskiego – to tylko kilka spośród blisko czterdziestu modeli samochodów i motocykli zaprezentowanych na wystawie w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystawa rusza 1 lipca i potrwa do 25 września.

„Perły motoryzacji w Polsce – prototypy i klasyki, legendy i fakty”. Wystawa Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.Źródło: Materiały prasowe
d3ynckd
d3ynckd

To prawdziwa gratka, nie tylko dla fanów motoryzacji. Wystawa to - w swej warstwie narracyjnej – przekrojowa opowieść o historii motoryzacji w Polsce. Historii, która zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych samochodów i motocykli na ziemiach polskich – jak wspomniany już wcześniej francuski De Dion Bouton, poprzez odważne i niepowtarzalne polskie konstrukcje – jak motocykl Choińskiego, czy CWS-T1 – pierwszy polski samochód osobowy produkowany seryjnie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Entuzjazm wśród odwiedzających wystawę gości wzbudzi zapewne również piękna Syrena Sport – ucieleśniająca niespełnione marzenie Polaków o wielkiej motoryzacji. Podobnie, jak Ford T – samochód legenda: 19 lat produkcji, 15 milionów sprzedanych egzemplarzy!

Pojazd, który zmotoryzował Stany Zjednoczone, a w latach 1920-1925 był montowany w Polsce. Podziwiać będzie można również brytyjskiego Humbera z początku XX w. – który bardziej przypomina elegancką bryczkę z silnikiem, niż samochód. Na wystawie obecne będą także bardziej współczesne choć historyczne już polskie modele samochodów: Smyk, Mikrus, Meduza, Beskid, Warszawa M-20, nie wspominając o kultowym Fiacie 125p, Polonezie Analogu czy Syrenie 100. Towarzyszyć im będą okazałe modele motocykli w wersji z koszem – jak brytyjski Ariel czy Junak M10 i bez kosza – jak polski Ryś, SHL Gazela czy kultowa Osa.

Na wystawie znajdzie również się miejsce na humor i dobry żart – wszak o motoryzacji nie trzeba opowiadać wyłącznie na poważnie. Zaprezentowany na wystawie model Buggy Quad Fiat 126p – będący indywidualną przeróbką popularnego „malucha”, strażacki Żuk o dumnej nazwie Ramzes w wersji eksportowej do Egiptu, czy poczciwy Fiat 126p – którego odwiedzający będą mogli własnoręcznie zapakować na słynne niegdyś „wczasy w Bułgarii” – z pewnością wywoła niejeden uśmiech na twarzy wizytujących wystawę gości. Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie możliwość zrobienia sobie zdjęcia na wojskowym motocyklu K-750 – popularnie zwanego „Kaśką”, czy uruchomienia wielkiego 4-suwowego wysokoprężnego silnika Mercedesa.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Łącznie na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 40 samochodów i motocykli. Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzenia kuratorskie. Wszystkie opisy zgromadzonych eksponatów dostępne będą w wersji polskiej i angielskiej. Organizatorem tego motoryzacyjnego wydarzenia jest Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, z którego pochodzi znakomita większość zbiorów; pozostałe eksponaty pozyskane zostały na potrzeby wystawy od prywatnych kolekcjonerów. Ekspozycję można oglądać 7 dni w tygodniu, w godzinach 9-20 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki.

d3ynckd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ynckd