Trwa ładowanie...

Piastów. Miasto kupi parowóz. Będzie ozdobą, pamiatką i atrakcją

O kupieniu zabytkowego taboru kolejowego, wystawionego na sprzedaż przez PKP Intercity, zadecydowała rada podwarszawskiego Piastowa. Na nowy nabytek przeznaczonych zostało 76 tysięcy złotych. Parowóz będzie stał w pobliżu odremontowanego dworca kolejowego i stanie się lokalną atrakcją.

Podwarszawski Piastów będzie miał zabytkową lokomotywę. Stanie przed dworcem kolejowym jako atrakcja i przypomnienie o tym, że miasto jest pierwszą stacją na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej (UM Tłuszc)Podwarszawski Piastów będzie miał zabytkową lokomotywę. Stanie przed dworcem kolejowym jako atrakcja i przypomnienie o tym, że miasto jest pierwszą stacją na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej (UM Tłuszc)
dk8zfq8
dk8zfq8

Zakup to wrak Ty2-220. Ostatnie lata spędził w Tłuszczu. Od dawna już nie był wykorzystywany, bo rok jego powstania to 1943. Ma jednak burzliwą historię. Jak podaje "Rynek Kolejowy", donosząc o decyzji rady z Piastowa, powstał w niemieckiej fabryce w Mühlhausen z numerem fabrycznym 7875. Stał się wojenną zdobyczą w 1945 roku, jednak nie z Ziemiami Zachodnimi związane było jego dalsze życie zawodowe. Obsługiwał linie kolejowe w Iłowie i Skierniewicach aż do 1989 roku.

Piastów. Miasto kupi parowóz. Będzie ozdobą i atrakcją

Zakończył swoją służbę, na szczęście jednak nie został potraktowany okrutnie. Szybko bowiem, zapewne z racji statecznego wieku, zaczął budzić zainteresowanie pasjonatów starego taboru kolejowego. Wiosną tego roku PKP Intercity zdecydowało się ogłosić propozycję sprzedaży. Aby wejść w posiadanie parowozu wystawionego przez PKP Intercity do zbycia, samorząd Piastowa musiał zgłosić się do przetargu i zmierzyć z innymi oferentami.

Teraz wiekowy parowóz będzie pełnił w Piastowie rolę zabytku techniki i pomnika. Będzie przypominał o tym, że miasto jest pierwszą po stolicy stacją warszawsko-wiedeńskiej linii kolejowej. Zanim stanie przed dworcem na specjalnie dobudowanym torze, przejdzie gruntowną renowację, która wiązać się będzie z koniecznością poniesienia kolejnych wydatków.

7 proc. PKB na zdrowie w 2027 r. "To bardzo dobra decyzja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk8zfq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk8zfq8