Trwa ładowanie...

Pierwsi zrobili to warszawscy lekarze

Pierwsza w Polsce nerka do przeszczepu pobrana w technologii 3D.

Pierwsi zrobili to warszawscy lekarze
d35umlj
d35umlj

Pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy, z wykorzystaniem obrazowania 3D, przeprowadzili chirurdzy Kliniki Gastroenterologii i Transplantologii CSK MSW w Warszawie. Tego samego dnia specjaliści pod kierunkiem profesora Marka Durlika, szefa kliniki i dyr. CSK MSW w Warszawie, wszczepili tę nerkę metodą tradycyjną. Nową nerkę chory otrzymał od swojego brata.

Zabieg pobrania nerki wykonano w technice 3D, który pozwala na precyzyjne rozpoznanie otoczenia pola operacyjnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku pobrania organu od żywego dawcy. Trójwymiarowy obraz lepiej uwidacznia szczegóły anatomiczne, a to zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i minimalizuje powikłania. Daje większy komfort pracy chirurgom, którzy mogą dostrzec więcej podczas wykonywania zabiegu. Wykorzystanie tej techniki w operacji laparoskopowych otwiera zatem zupełnie nową erę w tego rodzaju zabiegach.__

Operacja w warszawskim szpitalu jest jednym z nielicznych tego rodzaju zabiegów jaki dotychczas przeprowadzono na świecie.

d35umlj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35umlj