Trwa ładowanie...

„Pijany kierowca” powrócił do CNK

Bryłę pojazdu zaprojektowano na nowo, a grafikę unowocześniono

„Pijany kierowca” powrócił do CNK
d1fz1tw
d1fz1tw

Już od 3 grudnia w Centrum Nauki Kopernik znowu będzie można sprawdzić jak wygląda prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Po prawie półrocznej przerwie przeznaczonej na modernizację, do CNK powrócił symulator „Pijany kierowca”.

Symulator ten pozwala w kontrolowanych warunkach przekonać się, dlaczego prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne. Do wyboru mamy trzy warianty - możemy wybrać jedną z trzech tras z trzema z różnymi poziomami stężenia alkoholu we krwi: 0,3 lub 0,8 lub 1,5 promila. Prowadząc w taki sposób mamy uświadomić sobie, jak wskutek zaburzeń wzroku i sprawności manewrowania u osób nietrzeźwych słabnie kontrola nad autem.

- „Pijany kierowca” pokazuje nie tylko symulację jazdy po alkoholu , ale poucza również, jakie przepisy kodeksu drogowego przy tym łamiemy. Świadomość reperkusji prowadzenia w stanie nietrzeźwości jest bowiem ciągle w naszym kraju niska – przekazał Wawalove.pl Michał Witkowski, rzecznik Grupy PZU, która jest sponsorem modernizacji.

W stolicy mamy spory problem z pijanymi kierowcami. W 2013 roku (okres styczeń - październik) policjanci z drogówki zatrzymali w Warszawie oraz dziewięciu podwarszawskich powiatach prawie 3,3 tys. pijanych kierowców. Do końca października ub.r. Jak wynika z danych wśród tych, którzy codziennie wyjeżdżają na stołeczne drogi, ok. 1 proc. jest po alkoholu.

d1fz1tw

"Pijany kierowca" został gruntownie odnowiony w taki sposób, aby doświadczenie jazdy po pijanemu było jak najbardziej realne. Bryła pojazdu została zaprojektowana na nowo, a grafikę dodatkowo unowocześniono. Modernizacja trwała od lipca do grudnia 2014 roku. Jazdy w symulatorze możemy spróbować odwiedzając CNK, otwarte od wtorku do piątku w godz. 9.00–18.00 (wstęp do budynku od 8.45) lub w sobotę i niedzielę w godz. 10.00–19.00.

d1fz1tw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fz1tw