Trwa ładowanie...
d2ai6uk

PiS: Słowo "Bóg" powinnno pojawić się na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Kancelaria Prezes Rady Ministrów nie zajęła dotąd stanowiska w tej sprawie.
Share
PiS: Słowo "Bóg" powinnno pojawić się na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
d2ai6uk

Poseł PiS Andrzej Melak postuluje zmianę maksymy „Honor, Ojczyzna” widniejącej na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Złożył nawet w tej sprawie interpelację do szefowej KPRM – pisze "Gazeta Polska codziennie".

- Brak umieszczenia słowa „Bóg” na gmachu rządu społeczeństwo polskie może odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków – tłumaczy poseł Melak.

Napis zawierający wyłącznie słowa "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych – przypomina gazeta.

d2ai6uk

"Trwa renesans wiedzy historycznej"

- W sporze o jego treść występują dwie kwestie. Z jednej strony mamy rację historyczną tego konkretnego budynku, na którym od początku umieszczono napis: "Honor, Ojczyzna", z drugiej spotykamy się z tradycją językową, gdzie pełne hasło brzmi "Bóg, Honor, Ojczyzna" i to właśnie ono towarzyszy większości sztandarów – powiedział dziennikowi Mieczysław Ryba, profesor historii KUL.

- Polacy walczyli o wolność i poświęcali swe życie nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga – argumentuje poseł Melak. Jego zdaniem przywrócenie (umieszczenie – PAP) pełnego hasła powinno być możliwe właśnie teraz, "kiedy trwa renesans wiedzy historycznej".

Kancelaria Prezes Rady Ministrów nie zajęła dotąd stanowiska w tej sprawie – podsumowuje "Gazeta Polska codziennie".

d2ai6uk

Źródło: (PAP)

Przeczytaj* też: W Warszawie rusza American Centre: debaty, sesje językowe, warsztaty [GALERIA]*

d2ai6uk

Podziel się opinią

Share
d2ai6uk
d2ai6uk