Trwa ładowanie...

Pogoda. Ex-Lorenz namiesza w Polsce. Zmiana o 180 stopni

Pogoda jeszcze w piątek będzie w miarę łagodna. Jednak już w weekend Ex-Lorenz da nam się we znaki. Potem nadejdą znaczne zmiany. Do Polski nadciąga arktyczne powietrze. Trzeba się przygotować na mróz.

Pogoda. Ex-Lorenz namiesza w Polsce. Zmiana o 180 stopniŹródło: ventusky
d1taz7o
d1taz7o

W sobotę pogodę w Polsce kształtował będzie niż o nazwie ex-Lorenz, który powoli przemieszczał się będzie przez obszar południowej Polski, psując pogodę prawie w całym kraju. Jednak już w nocy z soboty na niedzielę nastąpi przebudowa pola barycznego. Pochmurny i deszczowy ex-Lorenz osłabnie i stopniowo rozmyje się, a jego miejsce zacznie zajmować pogodny klin wyżowy związany z wyżem znad Skandynawii, który przyniesie nam poprawę pogody. Jednocześnie jednak sprowadzi do nas z północy zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Strumień zimnego powietrza zmierza znad północnej Syberii oraz arktycznych wysp należących do Rosji, w kierunku norweskiego Svalbardu, a stamtąd okrążając Skandynawię przez Morze Północne wlewa się znad Niemiec i Danii nad nasz kraj - wyjaśnia serwis twojapogoda.pl. Już niebawem na północnym wschodzie oraz na terenach podgórskich temperatura spadnie nawet do minus 5 stopni.

Pogoda na sobotę. Śnieg w Tatrach

Niestety, przez cały dzień prawie w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo. Na przeważającym obszarze opady będą słabe, bo w ciągu dnia (w ciągu 12h) nie spadnie więcej niż 3-5 l/m2. Jednak uważajmy, bo na południu województwa dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego opady będą nieco intensywniejsze i tutaj w ciągu dnia spadnie od 10 do 15 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni.

Dodatkowo w nocy z soboty na niedzielę w Beskidach i w Tatrach pojawią się opady deszcz ze śniegiem, a powyżej 1000 m samego śniegu. Prognozujemy, że w nocy w wyższych partiach Beskidów może spaść do 5, a w Tatrach nawet do 10 cm śniegu. Dodatkowo wrośnie także prędkość północnego, zimnego wiatru, który w porywach osiągał będzie prędkości od 30 do 50 km/h i spotęguje odczucie chłodu.

d1taz7o

Więcej szczęścia do pogody będą mieli tylko mieszkańcy północnej Polski (od województwa zachodniopomorskiego po Podlasie), gdzie przez większą część dnia pogodnego nieba nie powinno brakować. Nie wyklucza się, że i tutaj po południu lokalnie pokropi słaby przelotny deszcz.

Pogoda na niedzielę

Pogoda zmieni się o 180 stopni, bo prawie w całym kraju będzie pogodnie i w miarę słonecznie. Dopiero po południu, ale tylko w pasie północnym na pogodnym niebie pojawią się pojedyncze, wypiętrzone chmury kłębiaste, które przyniosą ze sobą słabe opady przelotne deszczu, jednak i tutaj w przerwach pomiędzy opadami dość często zza chmur wyglądać będzie słońce. Wraz z poprawą pogody również osłabnie prędkość wiatru i wiatr powieje słabo od 5 do 15 km/h. Tylko w pasie wschodnim pojawiać będą się jeszcze porywy do 25 km/h.

Pogoda na weekend. Temperatura

Podczas weekendu, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę temperatura w najcieplejszym momencie dnia wahać się będzie pomiędzy 9 a 12 stopni. Jeszcze chłodnej, bo od 7 do 8 stopni będzie w sobotę na południowym zachodzie, a w niedzielę na północnym wschodzie.

d1taz7o

W niedzielny poranek w północno-wschodniej Polsce (na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu) temperatura spadnie nawet do -2 stopni.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda na kolejny tydzień

W przyszłym tygodniu do wtorku będzie pogodnie i słonecznie, ale zimno, bo nad ranem pojawią się przygruntowe przymrozki do -2 stopni. W ciągu dnia najzimniej będzie na północnym wschodzie. W poniedziałek odnotujemy tylko 5 stopni. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Polsce pokażą zaledwie od 8. do 11. kreski.

d1taz7o

Dopiero od środy z zachodu zaczną do nas docierać cieplejsze masy powietrza i temperatura podskoczy do 12-15 stopni. Niestety wraz z ociepleniem pojawią się chmury i opady deszczu oraz wzrośnie prędkość wiatru.

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1taz7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1taz7o