Trwa ładowanie...

POLIN zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016!

O tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów.

POLIN zdobyło tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016!
d3ko2z6
d3ko2z6

- Z dumą informujemy, że nasze Muzeum zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016) - pisze Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum POLIN otrzymało nagrodę w uznaniu starań, by zapewnić zwiedzającym unikatową atmosferę, pełną wyobraźni interpretację i prezentację tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także za kreatywne podejście do edukacji i odpowiedzialność społeczną.

9 kwietnia w hiszpańskim San Sebastian nagrodę z rąk organizatorów odebrał dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola. Tym samym na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg (Jajo) autorstwa legendarnego angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a, która przyznawana jest laureatom EMYA.

W tegorocznej edycji oprócz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów. Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany pod auspicjami Komisji Europejskiej w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do innowacji.

d3ko2z6

Celem organizatorów jest docenienie placówek, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Jurorzy konkursu analizują nowe muzea i projekty, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą.

- Nagroda EMYA jest potwierdzeniem, że POLIN to muzeum najwyższej klasy – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. – Jurorów, a są to wybitni specjaliści, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce, ukazująca bogactwo kultury i dramatyczne nie raz dzieje. Podkreślali naszą umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zauważyli także nasz bogaty program edukacyjny i kulturalny, liczne wydarzenia skierowane do bardzo szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Bardzo się cieszymy, że właśnie nasze muzeum zyskało ten prestiżowy tytuł i najważniejszą europejską nagrodę – dodał Dariusz Stola.

W konkursie wyróżniono także Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska, które otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize).

d3ko2z6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ko2z6