Trwa ładowanie...

Politechnika Warszawska świętuje setne urodziny

Była ona pierwszą uczelnią techniczną w Polsce

Politechnika Warszawska świętuje setne urodziny
d15jyu0
d15jyu0

Historia uczelni sięga 1826 r. Wtedy to otwarto Szkołę Przygotowawczą do studiów technicznych. Jej inicjatorem i autorem programu nauczania był Stanisław Staszic. Szkołę zamknięto jednak w roku 1831, w ramach represji po wybuchu powstania listopadowego.

15 listopada 1915 roku w Warszawie powołano oficjalnie pierwszą polską uczelnią techniczną - * Politechnikę Warszawską .*Studia prowadzono tu na wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Pierwszym rektorem był prof. Zygmunt Straszewicz.

Wybuch II wojny światowej przerwał działalność prężnie rozwijającej się uczelni. W latach 1942-45 utworzono w miejsce uczelni *Państwową Wyższą Szkołę Techniczną, *czyli dwuletnią szkołę półwyższą z polskim językiem wykładowym. W trwającym w czasie okupacji niemieckiej tajnym nauczaniu brało udział około 3000 studentów, dyplomy inżynierskie uzyskało wtedy 198 osób.

d15jyu0

W styczniu 1945 roku wznowiono wykłady dydaktyczne w *Politechnice Warszawskiej. *Do końca roku uruchomiono wszystkie wydziały funkcjonujące przed wojną.

Współcześnie uczelnia jest w gronie najlepszych w kraju wyższych szkół technicznych. Jej główny gmach ulokowany jest w centrum miasta, piękny gmach główny ulokowany jest na pl. Politechniki.

W tym roku uczelnia świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji w sobotę odbędzie się "Wielki Bal Karnawałowy Inaugurujący Obchody 100-lecia Nauczania w Języku Polskim na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej". Podczas imprezy zbierane będą środki na stypendia dla młodzieży polonijnej.

Politechnika Warszawska planuje mnóstwo wydarzeń na jubileuszowy rok. W programie m.in. wystawy, pikniki edukacyjne, targi pracy, turniej szermierczy „Szabla Wołodyjowskiego”, regaty i koncerty.

d15jyu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jyu0