Trwa ładowanie...

Polityczna walka na scenie. "Dziecię Starego Miasta" w Teatrze WARSawy

Pełen niepokoju, nadmiaru, przesady świat warszawskiego Starego Miasta.

Share
Polityczna walka na scenie. "Dziecię Starego Miasta" w Teatrze WARSawy
drdqxqq

Sztuka na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, w adaptacji dramaturga Michała Pabiana i w reżyserii Ceziego Studniaka 18 i 19 września w Teatrze WARSawy.

Cezi Studniak, utalentowany reżyser, aktor oraz dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu po raz pierwszy reżyseruje w Warszawie. W kręgu jego zainteresowań znalazła się powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, którą na sztukę teatralną adaptował dramaturg – Michał Pabian. Dzięki nim, a także całemu zespołowi twórców i aktorów, dzieło Kraszewskiego zyskało formę spektaklu teatralnego, na bardzo aktualny współcześnie temat pojęcia patriotyzmu.

W spektaklu "Dziecię Starego Miasta" lokalne sprawy urastają do ogólnospołecznych problemów, dylematy bohaterów stają się polityczną walką, a emocje zapisane w kwiecistych zdaniach wytwarzają hiperromantyczny niepokój. Nawet zwykła egzaltacja może niekontrolowanie przerodzić się w narodową manifestację. Tak gwałtowny jest materiał politycznej powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pełen niepokoju, nadmiaru, przesady świat warszawskiego Starego Miasta, czytany dzisiaj, z pełną wiarą w to, że - jak pisał sam autor- społeczeństwo domaga się walki o swoją godność, powraca w psychodelicznej narracji lęków i prognoz. Czy Kraszewski nie jest aby wieszczem naszej codzienności, tej porażająco jaskrawej, niekiedy śmiesznej i proszącej o odrobinę dystansu?

„Czytając powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, dotarło do mnie jak intensywnie i bezmyślnie wciąż pielęgnujemy w sobie tą dziewiętnastowieczną, fasadową symbolikę, w imię której jesteśmy w stanie zabić, a może nawet zginąć” – mówi Cezi Studniak, reżyser przedstawienia. – „Deklaracja, że w imię symbolu i z jego imieniem na ustach, jesteśmy w stanie przeciwstawić się kolejnemu wrogowi, w mojej ocenie jest bardzo niebezpieczna. Nasza narodowa duma, która za wszelką cenę potrzebuje bohatera. Język Kraszewskiego, którego wraz z autorem adaptacji i dramaturgiem, Michałem Pabianem, postanowiliśmy nie uwspółcześniać, bardzo boleśnie współgra z aktualnymi sloganami, wspierającymi współczesną patriotyczną halucynację” – mówi reżyser.

drdqxqq

W spektaklu grają: Małgorzata Rożniatowska, Jolanta Olszewska, Ewa Jakubowicz, Dawid Rafalski, Marcin Januszkiewicz, Mariusz Drężek, Wojciech Brzeziński. Scenografię stworzył Michał Hirsulidis, kostiumy Katarzyna Adamczyk, a muzykę Krzysztof Wiki Nowikow.

Daty i godziny spektakli:

18 września – godz. 19.00

19 września – godz. 20.00

Spektakl jest współfinansowany ze środków Miasta St. Warszawy. Bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Litertury Polskiej „Klasyka Żywa”.

drdqxqq

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Musical według Almodóvara. Premiera "Kobiet na skraju załamania nerwowego"

drdqxqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdqxqq