Trwa ładowanie...

Polska flaga na stałe na pl. Piłsudskiego

Podniesienie flagi odbyło się przy dźwiękach hymnu narodowego, na uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Polska flaga na stałe na pl. Piłsudskiego
d4lzt9e
d4lzt9e

Na pl. Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podniesiono we wtorek biało-czerwoną flagę. Od tej chwili będzie ona umieszczona tam na stałe. "To miejsce dumy narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę" - mówił prezydent Andrzej Duda.

Podniesienie flagi odbyło się przy dźwiękach hymnu narodowego, na uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczył w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, generalicja i kombatanci. Byli też harcerze i rekonstruktorzy.

Prezydent podkreślił, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę". "Wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce" - powiedział Duda.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych historykprof. Jan Żaryn ocenił, że święto 1 marca będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzuPolski niepodległej. "Przeżywając dzisiaj święto 1 marca jesteśmy świadkami wydarzenia, które będzie się od tej pory toczyło w nowym wymiarze z roku na rok" - podkreślił Żaryn.

d4lzt9e

"Przeżywamy ten dzień 1 marca w sposób szczególny dziś także dlatego, że odkrywamy niesamowicie piękny fenomen w naszych współczesnych dziejach. W ciągu ostatnich lat Żołnierze Wyklęci stali się Niezłomnymi. Żołnierze Wyklęci, ta armia podziemna, która powracała, dziś ewidentnie powróciła i jest z nami - bo jest w naszych polskich sercach" - podkreślił historyk.

Na pl. Piłsudskiego odbył się też Apel Pamięci, a na płycie GNŻ zostały złożone wieńce. Po uroczystości pododdziały przemaszerowały do archikatedry św. Jana na Starym Mieście, gdzie o godz. 21 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza rozpocznie się msza św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

(Źródło: PAP)

d4lzt9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lzt9e