Trwa ładowanie...

"Polska twórczość jest w cenie!"

Rozmowa z Pauliną Chrabałowską, jedną z pomysłodawczyń XXLSTOCK.COM – platformy służącej do sprzedaży fotografii, muzyki, grafik, filmów, książek elektronicznych, na której ich Twórcy mogą tworzyć zindywidualizowane Showroom’y

"Polska twórczość jest w cenie!"
d2bbyyg
d2bbyyg

Z Pauliną Charabałowską spotykamy się na Starym Mokotowie, gdzie znajduje się siedziba firmy XXLSTOCK.COM.

Co to jest stock internetowy? I dlaczego XXLSTOCK.COM jest czymś więcej?

Stocki to strony internetowe na których graficy np. twórcy reklam czy stron internetowych, kupują profesjonalne zdjęcia, materiały wideo czy grafiki do komercyjnego wykorzystania w standardach zastosowań biznesowych. Na XXLSTOCK.COM jest więcej kategorii dzieł cyfrowych, poza grafiką, fotografią i materiałami wideo, mamy również muzykę, e-booki, audiobooki i czasopisma. Poszliśmy też w drugim kierunku i na XXLSTOCK.COM znaleźć można pełnowartościowe dzieła sztuki, a więc nie tylko prace stockowe do profesjonalnego wykorzystania, ale i materiały przeznaczone na własny użytek, często służące rozrywce.

To co nas wyróżnia to również podejście do twórcy. Stworzyliśmy twórcom możliwość założenia własnego Showroom’u, czyli galerii, w której w zindywidualizowany sposób mogą prezentować swoje prace. Promujemy też naszych twórców podczas wydarzeń kulturalnych, targów i w mediach. Inicjujemy również własne wydarzenia i akcje jak zbliżająca się „Sztuka na Prezent”.

Skąd pomysł na taki biznes?

Wierzymy w potencjał polskich twórców i artystów. Widzimy też, zmiany społeczne, które zachodzą w podejściu do legalności sztuki, jak i sposobie jej prezentacji i sprzedaży. Stworzyliśmy środowisko do legalnego obrotu dziełami sztuki, w którym każdy może prezentować i sprzedawać swoje prace. Chcemy, aby spoczywające dotąd w szufladach czy na twardych dyskach komputerów dzieła ujrzały światło dzienne i przyczyniły się popularyzacji sztuki w globalnej przestrzeni Internetu.
Naszą ideą, reprezentowaną przez znak nieskończoności wykorzystany w logo, jest gromadzenie jak
największej liczby dzieł i Twórców oraz talentów i idei. Współpracujemy również z Fundacją Legalna Kultura , a więc wspieramy twórców w propagowaniu zakupu legalnej twórczości.

d2bbyyg

W jaki sposób z platformy korzystają twórcy?

Po wgraniu materiałów Twórcy dostają bezpłatnie Showroom, w którym mogą promować swoje dzieła oraz aplikację dzięki której mogą sprzedawać je bezpośrednio ze swoich stron internetowych. Dodatkowo zajmujemy się promocją naszych Twórców, ich dzieła i sylwetki prezentujemy na naszym Funpage’u na Facebooku oraz przy okazji wystąpień i publikacji medialnych. Jesteśmy bardzo aktywni, niedawno braliśmy udział w Targach Wiedzy Graficznej organizowanych przez STGU, w nadchodzący weekend bierzemy udział w Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane Agory. Byliśmy z kamerą na koncercie Michała Wendereka oraz zespołu Last Blush, dzięki czemu powstały wywiady z muzykami i teledyski z koncertów.

Korzystanie z platformy jest bezpłatne. Model rozliczeń jest prosty i czytelny. Po sprzedaży dzieła przez twórcę XXLSTOCK.COM pobiera prowizję. Część z zarobionych w ten sposób pieniędzy przeznaczamy na rozwój platformy oraz marketing - także wracają one częściowo do twórcy w formie promocji.

Kto może zgłosić się do Was jako twórca?

Filozofia platformy XXLSTOCK.COM opiera się na popularnym nurcie, jakim jest postmodernizm. Każdy kto wytwarza dzieła mające znamiona sztuki, może czuć się artystą. Wynika to poniekąd z naszego doświadczenia, nieraz napotykamy w Internecie, chociażby na blogach, bardzo ciekawe prace, które dorównują swoim poziomem dziełom znanych artystów. Chcemy dać ich twórcom możliwość zaprezentowania się na szeroką skalę.

Myślisz, że platforma XXLSTOCK.COM sprawdzi się w Polsce?

Jestem pewna, że w naszym kraju jest mnóstwo utalentowanych ludzi, którzy nie wiedzą w jaki sposób mogą zmonetyzować to co tworzą. Jest wiele utworów muzycznych, grafik czy książek, które zostały odrzucone przez wydawców jako zbyt mało komercyjne, przez co są obecnie niedostępne na szeroką skalę. To właśnie dla tych twórców powstał XXLSTOCK.COM.

d2bbyyg

Poza tym już jesteśmy wspierani przez znanych Artystów i współpracujemy z mediami, magazynami i instytucjami sztuki.

Dziękujemy za rozmowę.

d2bbyyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bbyyg