Trwa ładowanie...
d1kc5da

Pomnik Daszyńskiego w Warszawie tonie w zgniłych kwiatach. Są tam od 11 listopada

Na odsłonięciu pomnika upamiętniającego postać zasłużonego niepodległościowego działacza i socjalistycznego polityka, 11 listopada stawił się m.in. wicepremier Piotr Gliński i były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dziś to miejsce bardziej przypomina śmietnik. Dlaczego do tej pory nikt nie sprzątnął kwiatów?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znajdujący się na placu Na Rozdrożu monument otoczony jest bukietami kwiatów złożonymi tu półtora miesiąca temu
Znajdujący się na placu Na Rozdrożu monument otoczony jest bukietami kwiatów złożonymi tu półtora miesiąca temu (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)
d1kc5da

- Myślę, że zarządcą tego terenu jest miasto. Przejadę się tam i zobaczę, jak to wygląda. Spróbuję się też skontaktować z miejskimi służbami w poniedziałek, może nawet uda mi się to zrobić jeszcze dziś (w piątek – przyp. red.) - zadeklarował w rozmowie z WP Jerzy Wenderlich z SLD, który pełnił rolę Przewodniczącego Budowy Pomnika Daszyńskiego w Warszawie. Był zaskoczony tą niezręczną sytuacją. Wszystko za sprawą zdjęć od czytelnika przesłanych nam przez platformę #dziejesie.

Fotografie ukazują smutny widok bezpośredniego otoczenia pomnika. Wiązanki kwiatów leżące u podnóża cokołu uległy częściowemu rozkładowi - straciły kolor i przypominają bardziej kompost, niż ozdobne bukiety. Teren, przy którym stoi monument, to jeden z najbardziej reprezentatywnych traktów w stolicy. W tym miejscu przecinają się al. Ujazdowskie i Aleja Armii Ludowej. Trzysta metrów dalej znajduje się siedziba Kancelarii Premiera.

- Z pewnością, jeżeli te kwiaty wciąż tam leżą, nie jest to estetyczny widok. Jest dysonans i trzeba to jakoś usunąć i poprawić. Natomiast jestem zbyt doświadczony, żeby w sprawach tak wrażliwych wskazywać winnego i wszczynać jakąś awanturę. Wtedy by wychodziło na to, że "król jest nagi". A tu chodzi o pomnik wzniesiony na lata, może na zawsze. Jest to zarazem pomnik, przy którym nie musi stać radiowóz, bo to przestrzeń spokoju, pokoju i tolerancji - dyplomatycznie odpowiada Wenderlich.

Wikimedia Commons CC BY-SA

Uważa, że powinna być jakaś procedura usuwania tych kwiatów, tak jak jest to przy innych pomnikach. - Będziemy starali się wyegzekwować to, aby dzieło sześciu lat ciężkiej, ale jednocześnie pięknej pracy rzeczywiście wpisało się w te procedury porządkowania - zapewnia wiceprzewodniczący SLD.

d1kc5da

Skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg Miejskich w celu wyjaśnienia sprawy. Rzeczniczka prasowa tej instytucji poinformowała nas, że inicjatorem budowy tego pomnika jest Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, który był podmiotem występującym z prośbą o wydanie decyzji na jego powstanie. Stowarzyszenie to miało w planach przekazanie obiektu pod opiekę miastu, jednak w Zarządzie Terenów Publicznych taki wniosek nie został do dziś złożony.

- ZTP nie odpowiada za ten pomnik, nie było żadnej formy jego przekazania ze strony Stowarzyszenia, którego pełnomocnikiem według dokumnetacji jest Jerzy Budzyn. W związku z tym, za czystość wokół obiektu, jak i za sam pomnik, odpowiada Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego - mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ZDM. Zwróciliśmy się o komentarz w związku z tą informacją do Stowarzyszenia. Czekamy na odpowiedź.

Dzięki naszej interwencji i kontakcie z Zarządem Dróg Miejskich, udało się jednak znaleźć wyjście z "wiązankowego" impasu. - Pomimo że nie jest to nasz teren, to zdecydowaliśmy razem z Zarządem Oczyszczania Miasta, że na miejsce podjedzie Pogotowie Porządkowe i uprzątnie kwiaty. Jest to centrum miasta i nie może być takiej sytuacji, aby wciąż tam leżały - przekazała nam rzeczniczka ZDM.

Źródło: dziejesie.wp.pl
d1kc5da

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Ostra wymiana zdań o pomniku Lecha Kaczyńskiego. "To jest skandaliczne"

d1kc5da

Podziel się opinią

Share

d1kc5da

d1kc5da