Trwa ładowanie...

Porozmawiajmy o zielonej Warszawie

Czy da się uratować Jazdów - osiedle domków fińskich?

Porozmawiajmy o zielonej Warszawie
d4pgmmq
d4pgmmq

Jazdów to niezwykle kameralne, małe i pełne zieleni osiedle-kolonia ok. 30 drewnianych fińskich domków, które zostało wzniesione zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. na tyłach Parku Ujazdowskiego, przy ul. Jazdów. Kolonia ta powstała na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego jako tymczasowa siedziba Biura Odbudowy Stolicy, instytucji nadzorującej odbudowę Warszawy. Po zmianie siedziby BOS domki zostały przekazane na tymczasowe mieszkania dla pracowników biura, którzy pozbawieni byli mieszkania w Warszawie. Domki te trafiły do Polski w ramach reparacji wojennych jakie Finlandia musiała świadczyć na rzecz ZSRR.

Kolonię Jazdów wzniesiono jako osiedle tymczasowe, które miało stać w tym miejscu przez okres ok. 5 lat. Jednak przez 65 lat w prawe niezmienionym stanie przetrwało do dnia dzisiejszego jako jedno z nielicznych tego typu, stanowiąc do dziś urokliwą ciekawostkę warszawskiego Śródmieścia.

Jednak obecnie znalazło się na liście miejsc do likwidacji, w tym miejscu mają stanąć nowoczesne budynki. Czy jest szansa, aby ocalić to zielone miejsce Warszawy? Na ten temat warszawiacy będą mogli porozmawiać w piątek, 7 września, o godzinie 20:00 przed Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Jazdów 2), w ramach Zielonego Jazdowa.

7 września o 20.00 – spotkanie z ekspertem MAGDALENĄ STANISZKIS - pt. “Zielone plany dla Warszawy”. Jak wyglądały dawne i obecny plany urbanistyczne dla Warszawy? Ile zostało z tych planów i o co jeszcze można i trzeba walczyć? O zielonej Warszawie już w piątek.

d4pgmmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4pgmmq