Trwa ładowanie...
dbp1qny

Poznajcie powstańczy, rowerowy patrol. "Rzadki widok w 1944 roku" [WIDEO]

Film opublikowało na swoim profilu społecznościowym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznajcie powstańczy, rowerowy patrol. "Rzadki widok w 1944 roku" [WIDEO]
dbp1qny

Wideo to stały cykl pod nazwą "Najciekawsze zdjęcia z Powstania", a tym razem odcinek opowiada o niezwykłym, rowerowym patrolu uchwyconym aparatem Joachima Joachimczyka. Jego unikalność polega na tym, że powstańcy niezwykle rzadko poruszali się na jednośladach.

Było tak głównie ze względu na wszechobecne niebezpieczeństwo ostrzału oraz m.in. dziury w ulicach, barykady i gruzowiska. Dlatego bohaterscy obrońcy Warszawy przemieszczali się głównie pieszo, nierzadko piwnicami, przekopami a także przez otwory wybite w ścianach domów. Film prezentuje patrol, który akurat składa meldunek przed kwaterą plutonu 1150, przy pl. Dąbrowskiego 5.

[ Patrol rowerowy z "Błyskawicą" i "szmajserem" Najciekawsze zd...

[WIDEO] Zobaczcie drugi odcinek naszego cyklu "Najciekawsze zdjęcia z Powstania"! Tym razem opowiemy Wam o rowerowym patrolu uchwyconym w kadrze aparatu Joachima Joachimczyka.

Posted by Muzeum Powstania Warszawskiego on 25 luty 2016

dbp1qny

Co ciekawe wideo pokazuje niuanse, które na pierwszy rzut oka mogą być trudno dostrzegalne. Poznajemy charakterystykę polskiego pistoletu maszynowego "Błyskawica", czy niemieckiego MP 40. Dodatkowo zauważamy, że powstańcy nosili też hełmy strażackie z 1935 roku. Działo się tak, ze względu na ogromne braki w uzbrojeniu, dlatego każda ochrona głowy była na wagę złota. Zresztą zobaczcie sami!

Przeczytajcie też: Kajetan P. wylądował na warszawskim Okęciu [ZDJĘCIA]

dbp1qny

Podziel się opinią

Share

dbp1qny

dbp1qny