Trwa ładowanie...

Praski Kamionek - od najstarszych dziejów Pragi po hi-tech i lans (SPACER)

Niesłusznie przy zwiedzaniu Pragi pomijany, kojarzony głównie z zakładami Wedla Kamionek, to najdawniej odnotowane w kronikach miejsce osadnictwa na terenie Warszawy -

Praski Kamionek - od najstarszych dziejów Pragi po hi-tech i lans (SPACER)
d41pi0h
d41pi0h

W najbliższą sobotę Praska Ferajna zaprasza na spacer "Praski Kamionek - od najstarszych dziejów Pragi po hi-tech i lans". Niesłusznie przy zwiedzaniu Pragi pomijany, kojarzony głównie z zakładami Wedla Kamionek, to najdawniej odnotowane w kronikach miejsce osadnictwa na terenie Warszawy - mówią organizatorzy - Osada od średniowiecza systematycznie traciła swoje znaczenie na rzecz Skaryszewa, Pragi, a w końcu Warszawy, ale odzyskała wiele ze swej sławy w okresie Dwudziestolecia, będąc jednym z najnowocześniejszych ośrodków przemysłowych Polski.

Dziś przemysłu tu niewiele pozostało, ale toczy się inne atrakcyjne życie: w postindustrialnych budynkach mieszczą się teatry, redakcje pism o modzie, uczelnie i dwa muzea (w tym Muzeum Neonów), a swoją siedzibę będzie mieć też Sinfonia Varsovia, zaś tuż obok w nowoczesnym parku miejscowi bogato ubrani Romowie grywają przy ładnej pogodzie w gry planszowe. Prym wiedzie Soho Factory, przejąwszy po przebudowywanym Koneserze prowadzenie na prawym brzegu i prawie całą jego publiczność. W architekturze wielu tutejszych budowli można znaleźć pewne ślady rosyjskiego panowania, ale więcej jest międzywojennego modernizmu. Ma Kamionek też i swoje inne oblicze - małe domki, zapomniane kamienice, wąskie urokliwe uliczki brukowane kocimi łbami, pamiętającymi jeszcze peryferyjność Kamionka.

Sobota, 6 września
* Miejsce spotkania: ul. Lubelska róg al. Wedla, tuż przy Jeziorku Kamionkowskim Godzina: 15:00*
* Spacer potrwa ok. 2-2,5 godziny*

d41pi0h

Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

Trasa: Grochowska, Bliska, Kamionkowska , Głucha, Mińska, Gocławska, Kamionkowska, Groszowicka, Chodakowska, Owsiana, Terespolska, może nawet Podskarbińska. Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek.

d41pi0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41pi0h