Trwa ładowanie...

Prestiżowa impreza w Planetarium

Planetarium "Niebo Kopernika" zostało wybrane na miejsce prestiżowej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (IPS), która odbędzie się w 2016 roku. Wygraliśmy ze światowej sławy placówkami!

Prestiżowa impreza w Planetarium
d3qs8s5
d3qs8s5

Prestiżowa konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (International Planetarium Society) odbędzie się w roku 2016 u nas! - poinformowało Planetarium. - Niebo Kopernika stawało w szranki z z kanadyjskim TELUS World of Science i francuskim Cité de l'espace i wygrało! Brawo nasi!

Międzynarodowe Stowarzyszenie Planetariów (IPS) powstało w 1970 roku. To organizacja, skupiającą osoby i instytucje zajmujące się planetariami. IPS liczy 700 członków z 35 krajów, pracujących w planetariach stałych i mobilnych, w szkołach, na uczelniach, w centrach nauki. Konferencje IPS odbywają się co dwa lata, za każdym razem w innym miejscu. Najbliższa będzie miała miejsce w lipcu 2014 roku w Pekinie, a kolejna u nas – w czerwcu 2016 roku, w piąte urodziny planetarium Niebo Kopernika.

Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych
i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. Jego wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 ton i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach.

Sala jest wyposażona w 137 wygodnych krzeseł ustawionych w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo. Pokazy wyświetlane są z czterech rzutników cyfrowych oraz projektora gwiazdowego Megastar IIA wyświetlającego kilkanaście milionów punktów świetlnych – gwiazd.

d3qs8s5

Planetarium posiada własne studio produkcyjne, w którym powstają pokazy wyświetlane na ekranie w kształcie półsfery. Niebo Kopernika to planetarium Centrum Nauki Kopernik; działa od 2011 roku.

Wczoraj Planetarium zorganizowało specjalne spotkanie dla chcących oglądać spadające perseidy. W znajdującym się przy Planetarium Parku Odkrywców pojawiło się ponad 3000 osób!

d3qs8s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qs8s5