Trwa ładowanie...
d1glvac

Prezydent H. Gronkiewicz-Waltz odsłoniła tablicę upamiętniającą Raoula Wallenberga

Wallenberg za swoje bohaterskie czyny został uhonorowany medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent H. Gronkiewicz-Waltz odsłoniła tablicę upamiętniającą Raoula Wallenberga
d1glvac

W 73. rocznicę powstania w getcie, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłoniła tablicę poświęconą Raulowi Wallenbergowi. Szwedzki dyplomata jest patronem ulicy w Śródmieściu, położonej w pobliżu placu Grzybowskiego.

W uroczystości udział wzięli także Inga Eriksson Fogh, ambasador Królestwa Szwecji, Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier, Ann Azari, ambasador Izraela i Cecilia Ahlberg, krewna Raoula Wallenberga.

- Szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg powołując w lipcu 1944 roku przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie, specjalną „sekcję humanitarną” podjął się – z własnej inicjatywy - misji ratowania węgierskich Żydów przed zagładą. Działając w porozumieniu z amerykańską organizacją rządową - Komitetem ds. Uchodźców Wojennych, ocalił tysiące węgierskich Żydów, wydając im gwarantujące ochronę szwedzkie paszporty – powiedziała podczas uroczystości prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

d1glvac

R.Wallenberg za swój bohaterski czyn został uhonorowany medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i upamiętniony pomnikami i tablicami na Węgrzech, w Izraelu, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

HGW dołącza do akcji "Komitetu Żydów Amerykańskich"

- W Warszawie, odsłaniając tę tablice w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej i okupacyjnego getta, przywołujemy pamięć o nim. Wiedza o dziele Raoula Wallenberga jest ciągle ważna także w czasach nam współczesnych. Słyszymy o aktach ksenofobii, antysemityzmu, rasizmu, a co najmniej niechęci wobec uchodźców. Jako prezydent Warszawy potępiam je i przed nimi ostrzegam – podkreśliła Hanna Gronkieiwcz-Waltz.

Prezydent Warszawy poinformowała także o swym przystąpieniu do inicjatywy "Komitetu Żydów Amerykańskich", która jest odpowiedzią burmistrzów i prezydentów miast europejskich i amerykańskich na wzrost nastrojów antysemickich i rasistowskich.

d1glvac

W godzinach porannych dwóch wiceprezydentów Warszawy – Jarosław Jóźwiak i Michał Olszewski na pl. Bankowym rozdawali przechodniom żółte żonkile – symbol rocznicowych obchód wybuchu powstania w getcie w 1943 r.

Przeczytaj też: Blisko 1,5 tys. mandatów za picie nad Wisłą w 2015 r. Dziś nastąpi przełom?

d1glvac

Podziel się opinią

Share

d1glvac

d1glvac