Trwa ładowanie...

Prezydent: nie byłoby wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka - miejscu pamięci o zamordowanych siedmiu tysiącach mieszkańców Woli.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości złożenia wieńca przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. FranaszkaPrezydent Andrzej Duda podczas uroczystości złożenia wieńca przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. FranaszkaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3i6p3k
d3i6p3k

Prezydent wskazał, że stołeczna Wola jest szczególnym miejscem. To tu - jak przypomniał - w pierwszych dniach Powstania Niemcy dopuścili się nieprawdopodobnego bestialstwa, mordując w sposób bezwzględny tysiące mieszkańców, bezbronnych cywili.

Prezydent podkreślał też, że 1 sierpnia to dzień wyjątkowy dla wszystkich Polaków. - To dzień pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, o tych, którzy nie wahali się stanąć do walki, chciałby się powiedzieć - z bronią w ręku, ale prawda jest taka, że w większości przypadków nie mieli broni - mówił prezydent.

Jak wskazał, początkowo powstańcy walczyli bezbronni. Dopiero później większości z nich udało się zdobyć broń. - Ale to jest także dzień, kiedy czcimy wielkie bohaterstwo w ogóle mieszkańców Warszawy, bo o nich w tym kontekście należy pamiętać - mówił Duda.

Restrykcje sanitarne ustalane bez ekspertów? B. minister zdrowia nie ma wątpliwości: Prawo pisane politycznie

- To były niewinne ofiary cywilne, to byli zwykli mieszkańcy Warszawy, których po prostu gromadzono i mordowano. Cieszę się ogromnie i dziękuję za to, że Warszawa o nich pamięta, że takie miejsca jak to, są przystrojone, że mieszkańcy przychodzą tutaj, składają kwiaty, zapalają znicze, bo to jest wielka martyrologia tego miasta, ale to jest także wielka martyrologia naszej ojczyzny - podkreślał Duda.

d3i6p3k

Zwrócił też uwagę na niezłomność tych warszawiaków, którzy choć sami nie walczyli, to wspierali powstańców. - Byli z nimi do samego końca, w straszliwych warunkach, najczęściej w piwnicach. Przetrwali po to, żeby wypędzeni po powstaniu wrócić i odbudować swoje miasto - zaznaczył Duda.

Prezydent przypomniał też ruch Solidarności, który przyniósł wolność i suwerenność nie tylko Polsce, ale też wielu innym narodom europejskim. - Przecież to dzięki Solidarności upadła żelazna kurtyna. Kiedy więc mówimy o bohaterstwie, to trzeba jasno i mocno powiedzieć: ten bilans całościowy jest dodatni, a więc było warto, bo pewnie nie byłoby tej wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo, gdyby nie tamta krew, gdyby nie tamto poświęcenie. Cześć i chwała bohaterom – podsumował Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i6p3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i6p3k