Trwa ładowanie...

Profesor UW zbada Wszechświat! Otrzymał 10 mln grantu

Niemal 2,5 mln euro dla profesora UW. Naukowiec otrzymał grant na badanie Wszechświata.

Profesor UW zbada Wszechświat! Otrzymał 10 mln grantu
d39m50q
d39m50q
Europejska Rada ds. badań przyznała prof. Grzegorzowi Pietrzyńskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego grant w wysokości przeszło 10 mln zł. Astronom wraz ze swoim zespołem postara się doprecyzować wartość parametru Hubble’a, który określa tempo ekspansji Wszechświata.

Doprecyzowanie parametru Hubble’a

Naukowcy podejmą się nie lada wyzwania. Doprecyzowanie słynnego parametru Hubble’a z dokładnością do 1 proc. jest ogromnym wyzwaniem. Najtrudniejszym i szalenie czasochłonnym zadaniem jest wykonanie pomiarów odległości do pobliskich galaktyk. "Znajomość precyzyjnej wartości prędkości z jaką rozszerza się nasz Wszechświat jest kluczowa w poznaniu jego natury. Dzięki odkryciu przyśpieszonej ekspansji Wszechświata w 2011 roku (nagroda Nobla) potwierdzono istnienie ciemnej energii, która stanowi około 70 proc. Wszechświata. Precyzyjna wartość parametru Hubble’a jest więc konieczna, aby móc zbadać istotę ciemnej materii oraz poznać ewolucję naszego Wszechświata" - informuje strona UW.

Advanced Grant

O przyznanie dofinansowania starało się wiele zespołów naukowych. Niemal 2 tysiące liderów ze „Starego Kontynentu” zgłosiło się do konkursu o grant Europejskiej Rady ds. Badań. Donację przyznano polskiemu zespołowi, który jak informuje UW – przeznaczony jest dla badaczy z ugruntowaną pozycją naukową, którzy mają doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi. Nie jest to pierwszy sukces prof. Pietrzyńskiego. Przed kilkoma dniami nagrodzony został w tegorocznej edycji konkursu "Ideas Plus II". Naukowiec otrzyma od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie w wysokości 2,3 mln zł na projekt "Układy zaćmieniowe i Cefeidy jako unikalne laboratorium do kalibracji kosmicznej skali odległości".

Określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana

Profesor Pietrzyński na przestrzeni lat dokonywał pomiarów odległości do galaktyki Wielkiego Obłoku Magellana. Udało mu się ją zmierzyć z dokładnością do 2,2 proc. Wyliczenia naukowca są bazą do wyznaczenia parametru Hubble’a z dokładnością do ok. 3 proc. Projekt astronoma zakłada jednak plan wyznaczenia odległości do kilku pobliskich galaktyk z dokładnością rzędu 1 proc. Pozwoli to dokonać pomiaru parametru Hubble’a z nadzwyczajną precyzją 1 proc.

d39m50q

Współpraca z PAN

"Zanim profesor dowiedział się o grancie, podjął decyzję o rozpoczęciu w kwietniu pracy w Polskiej Akademii Nauk. Tam będzie prowadził badania w partnerstwie z Centre National de la Recherche Scientifique we Francji oraz Universidad de Concepcion w Chile" – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Warszawskiego.

d39m50q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39m50q