Trwa ładowanie...

Program 500 plus w Warszawie. Kto sfinansuje jego uruchomienie?

Miasto na wprowadzenie projektu dostanie określoną sumę pieniędzy. Jeśli nie wystarczy, resztę będzie musiało wyłożyć z własnego budżetu.

Program 500 plus w Warszawie. Kto sfinansuje jego uruchomienie?
d1jwwgp
d1jwwgp

*Program "Rodzina 500 plus" to nie tylko 500 złotych na dziecko dla wybranych rodzin. To wielka machina logistyczna i organizacyjna, na której uruchomienie potrzeba niemałej kwoty. W samej Warszawie ratusz musi zatrudnić 100 osób, które będą zajmowały się wyłącznie obsługą programu. Kto za to zapłaci? *

- Zgodnie z ustawą, jeśli chodzi o koszty wprowadzenia programu i obsługi całego systemu, samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w postaci 2 proc. kwoty, która przekazana jest na wypłatę świadczenia - mówi WawaLove.pl rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk. Ratusz szacuje, że w stolicy jest od 150 tys. do 175 tys. osób, które mogą liczyć na takie świadczenie. - To ok. 700 mln złotych - wylicza Milczarczyk. 2 proc. z tej kwoty to ok. 14 mln złotych. Czy taka kwota wystarczy, by uruchomić w Warszawie projekt 500 plus?

- Przyznaję, że ilość pieniędzy jest umiarkowana. Po zbadaniu całej sprawy, w zeszłym tygodniu podjęliśmy decyzję, że rozpoczynamy rekrutację 100 osób. Zostaną one zatrudnione w ratuszu dodatkowo, tylko do tego, by ten program realizować. Będą wprowadzać go w życie: przeprowadzać konsultacje, przyjmować i weryfikować wnioski, a finalnie wypłacać pieniądze - mówi rzecznik.

Ucierpią projekty samorządowe?

Obiecane 2 proc. ze świadczeń to niewiele, by wprowadzić w życie program wymagający zatrudnienia minimum 100 osób. Ratusz zapowiada jednak, że zrobi wszystko, by zamknąć działania w tej kwocie. Jeśli się nie powiedzie, brakującą sumę pieniędzy miasto będzie musiało wyłożyć z własnej kieszeni. Czy losy samorządowych projektów są zatem niepewne? - Takie zagrożenie nie występuje. Będziemy musieli wykorzystać pieniądze z tych 2 proc. i mamy nadzieję, że taka kwota wystarczy, by program 500 plus uruchomić - zapewnia rzecznik ratusza.

d1jwwgp

Warszawa ma niewiele czasu, by ruszyć z programem "Rodzina 500 plus". Miasto zapewnia jednak, że robi wszystko, by wprowadzić go jak najsprawniej. Zamierza również dać rodzicom możliwość składania wniosków w szkołach i przedszkolach. Dzięki temu nie będą musieli tracić czasu na podróż do urzędu.

d1jwwgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jwwgp