Trwa ładowanie...

Projekt obniżki cen biletów ZTM odrzucony

Projekt obywatelski uchwały "Stop podwyżkom cen biletów ZTM" został odrzucony przez radnych

Projekt obniżki cen biletów ZTM odrzucony
d405eb4
d405eb4

W czwartek podczas sesji rady miasta odbyło się głosowanie w sprawie projektu obywatelskiego "Stop podwyżkom cen biletów ZTM". ZA głosowało 25 radnych, przeciw było 26. Projekt poparli radni opozycji - PiS i SLD. Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji Michał Bitner z Platformy Obywatelskiej, ocenił, że ceny biletów w Warszawie - te, które obowiązują obecnie oraz te, które mają zostać wprowadzone od przyszłego roku - są akceptowalne.

Projekt ten zakładał przywrócenie cen biletów na komunikację miejską do wysokości z 2012 r., nie weszłaby też w życie kolejna podwyżka, zaplanowana na 2014 r.Pod inicjatywą podpisało się 30 tysięcy osób.

Z kolei Jarosław Krajewski z PiSu ocenił, że obecne ceny biletów są zbyt wysokie w stosunku do ilości zlikwidowanych, bądź skróconych ostatnio tras autobusowych w Warszawie. Dodał, że w ciągu siedmiu lat rządów PO w Warszawie ceny biletów ZTM rosły aż cztery razy.

Projekt obywatelski przeciw Karcie Warszawiaka

Autorka projektu ustawy, Joanna Erbel tłumaczyła, że w Warszawie wydaje się duże pieniądze na wielkie inwestycje, które tak naprawdę nie są potrzebne - jako przykład podaje m.in. modernizacje Ogrodu Krasińskich . Dodała też, że jej projekt nie zgadza się na Kartę Warszawiaka, będącą narzędziem segregacji mieszkańców stolicy. Według Erbel miasto zapomina o 40 gminach wchodzących w skład aglomeracji miejskiej Warszawy.

d405eb4

Nowa podwyżka od stycznia 2014 roku

Ostatnia podwyżka cen biletów miała miejsce w styczniu 2013 roku. Kolejne zmiany czekają nas od stycznia 2014 roku, kiedy to bilet jednorazowy (4,40 zł) zostanie zamieniony na tzw. bilet przesiadkowy, ważny przez 75 minut od momentu skasowania. Nowa taryfa zakłada wiele uproszczeń. Ograniczona zostanie liczba rodzajów i typów biletów. Zlikwidowane zostaną te, które cieszą się najmniejszą popularnością, czyli bilety 40 i 60 minutowe.

Szczegółowy cennik (ceny biletów normalnych):

Bilety ważne tylko w pierwszej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 4,40 zł

Dobowy – 15 zł

d405eb4

30-dniowy imienny – 110 zł (98 zł – Bilet warszawiaka)

90-dniowy imienny – 280 zł (250 zł – Bilet warszawiaka)

Bilety ważne w pierwszej i drugiej strefie:

Jednorazowy przesiadkowy – 7 zł

20-minutowy – 3,40 zł

Dobowy – 26 zł

Weekendowy – 24 zł

Weekendowy grupowy – 40 zł

30-dniowy imienny – 210 zł (196 zł – Bilet warszawiaka)

90-dniowy imienny – 536 zł (482 zł – Bilet warszawiaka)

Bilet seniora – 50 zł

d405eb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405eb4