Trwa ładowanie...

Protest w Warszawie. "Nie" dla ingerencji Unii Europejskiej w sprawę obniżenia wieku emerytalnego

Chodzi reformę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Share
Protest w Warszawie. "Nie" dla ingerencji Unii Europejskiej w sprawę obniżenia wieku emerytalnego
d3it2j9

Przed siedzibą Komisji*Europejskiej w Warszawie odbył się protest "Solidarności". Związkowcy sprzeciwiali się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce".*

Podczas protestu skandowano: "Wiek emerytalny. Nasze prawo, nasz wybór" i "Ręce precz od Polski". - Ja nie głosowałem na Angelę Merkel, ale na Andrzeja Dudę. Nie możemy pozwolić na okupację naszego kraju - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas pikiety.

Chodzi reformę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zacznie ona obowiązywać 1 października. Pomysł autorstwa PiS-u nie spodobał się niektórym urzędnikom unijnym. Zdaniem Komisji jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

d3it2j9

Reformę skrytykował m.in. wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej pod koniec lipca. Komisarz ds. równości płci Vera Jourova i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen skierowały do przewodniczącego "Solidarności” list, w którym padło m.in. stwierdzenie, że "Komisja Europejska podejmie stosowne działania w celu zapobiegania dyskryminacji ws. różnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn”.

Tymczasem protest Solidarności przez siedzibą KE w Warszawie przeciw atakom UE na obniżenie wieku emerytalnego. Związkowcy nie zawiedli ;)

— Zuzanna Dąbrowska (@zuzanna_dab)

"Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek związek zawodowy 'Solidarność' będzie musiał protestować przed Biurem Komisji Europejskiej w Warszawie. Nie jest to protest przeciwko Unii Europejskiej (jako) idei, która jest ideą wspaniałą, ale przeciw urzędnikom, a właściwie przeciw niektórym komisarzom, biurokratom, którzy uważają, że wszystko im wolno, że (…) zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest dyskryminacją” – mówił w TVP Info Piotr Duda.

d3it2j9

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Spadkobiercy Branickich żądają odszkodowania od lotniska Chopina. Aż ćwierć miliarda złotych

d3it2j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3it2j9
d3it2j9