Trwa ładowanie...

Przed Narodowym stanie pomnik Kazimierza Górskiego!

Figura będzie miała trzy metry. Stanie na promenadzie okalającej stadion

Przed Narodowym stanie pomnik Kazimierza Górskiego!
dd24skk
dd24skk

Pomnik wybitnego trenera pojawi się już w czerwcu 2014 roku. - Zostały już przyznane zgody na wszystkich szczeblach, czekamy tylko na prace artystów i dobre serce ludzi - powiedział nam syn słynnego trenera, a obecnie dyrektor Fundacji jego imienia.

Figura będzie miała trzy metry. Stanie na promenadzie okalającej stadion, na alejce między rondem Waszyngtona a wejściem na trybuny. Termin nadsyłania modeli pomnika upływa z końcem listopada. Zwycięzca konkursu zostanie wybrany w grudniu. Koszt pomnika (odlania go i ustawienia) szacuje się na pół miliona złotych. Fundacja Kazimierza Górskiego chce je zebrać w ogólnopolskiej zbiórce pieniężnej i dlatego właśnie Dariusz Górski powiedział nam, że potrzebne jest dobre serce.

14 czerwca 2012 roku posłowie na specjalnym posiedzeniu Sejmu podjęli Uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia Kazimierza Górskiego. Teraz stanie tam jego pomnik. Zupełnie inna rzecz, że operator stadionu, spółka PL.2012+ chce sprzedać nazwę stadionu sponsorowi tytularnemu, co ma przynieść nawet 10 mln zł rocznie.

Kazimierz Górski w latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski. Doprowadził ją do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był honorowym prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Kazimierz Górski został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby).

dd24skk

Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.

dd24skk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd24skk