Trwa ładowanie...

Przejmował działkę przy Chmielnej 70. Dymisja mec. Majewskiego z Okręgowej Rady Adwokackiej

Pod koniec sierpnia Grzegorz Majewski zwrócił się o zawieszenie go w ORA w związku z kontrowersjami wokół zwrotu działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70.

Share
Przejmował działkę przy Chmielnej 70. Dymisja mec. Majewskiego z Okręgowej Rady Adwokackiej
d7h5yi2

Mec. Grzegorz Majewski, jeden z prawników, który uzyskał nieruchomość przy Chmielnej 70, zrezygnował z funkcji dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Powołał się na "atak medialny" na siebie. Zapewnił, że przy tej reprywatyzacji nie złamał prawa ani nie naruszył zasad etyki adwokackiej.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie poinformowała, że powierzyła pełnienie funkcji adw. Katarzynie Gajowniczek–Pruszyńskiej. Wybory dziekana miałyby się odbyć w pierwszym kwartale 2017 r.

W dołączonym oświadczeniu Majewski napisał, że rezygnuje m.in. "w trosce o dobre imię ORA" - jako osoba niewinna jako adwokat i jako człowiek. Dodał, że choć nie ma powodów prawnych ani merytorycznych jego dymisji, to rezygnuje z szacunku dla adwokatury. Zadeklarował gotowość "wyjaśnienia wszelkich wątpliwości".

Dymisja przyjęta

W czwartek, na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęła decyzję o dymisji z funkcji Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adwokata Grzegorza Majewskiego.

d7h5yi2

- W kontekście braku klarownych reguł reprywatyzacyjnych, których nie udało się wypracować przez 27 lat, odpowiedzialnością za wynikające stąd negatywne konsekwencje obciążani są w pierwszej kolejności prawnicy uczestniczący w tych postępowaniach - czytamy w oświadczeniu NRA. - Obecna, przede wszystkim medialna ocena aktywności adwokatów, dokonywana jest z pominięciem stanu obowiązującego - ułomnego w tym zakresie prawa.

Jednocześnie Naczelna Rada Adwokacka stwierdziła, że dymisja Majewskiego "odpowiada obowiązującym w Adwokaturze wysokim standardom etycznym, które powinny być powszechne wśród osób pełniących funkcje publiczne".

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie

Pod koniec sierpnia Majewski zwrócił się o zawieszenie go w tej funkcji w związku z kontrowersjami wokół zwrotu działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Wtedy powierzono pełnienie obowiązków dziekana ORA Gajowniczek–Pruszyńskiej.

Chodzi o sprawę działki obok Pałacu Kultury, od której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł. Jednym z nowych właścicieli działki został Grzegorz Majewski.

d7h5yi2

Po tym, jak sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostali zwolnieni. Media podawały ostatnio, że obecni właściciele nieruchomości przy Chmielnej 70 chcą zwrócić ją miastu. Z kolei stołeczny sąd - na wniosek ratusza - ustanowił zakaz sprzedaży działki.

Niedawno rzecznik dyscyplinarny ORA mec. Krzysztof Wąsowski powiedział, że będzie badany udział adwokatów w sprawie reprywatyzacji. Jak mówił, decyzja o tym, by wszcząć postępowanie dyscyplinarne w sprawie, a nie wobec konkretnego adwokata, wiąże się z tym, że ORA chce sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości i kogo one dotyczyły.

d7h5yi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7h5yi2