Trwa ładowanie...

Przeniosą "Tęczę" z Warszawy do Gdańska?

Pomysł jest ciekawy - komentuje autorka instalacji, Julita Wójcik

Przeniosą "Tęczę" z Warszawy do Gdańska?
d3v6kwh
d3v6kwh

Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT (z ang. skrót odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych) chciałoby, aby spalona podczas obchodów Święta Niepodległości instalacja "Tęcza" stanęła w Gdańsku . Planuje złożyć wniosek w tej sprawie do gdańskiej rady miasta - czytamy na stronie " Gazety Wyborczej ".

Instalacja "Tęcza" zbudowana z 16 tysięcy sztucznych kwiatów na ogromnej stalowej konstrukcji, autorstwa Julity Wójcik stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Podpalana już kilka razy, ostatni raz płonęła podczas Święta Niepodległości w 2013 roku. Obecnie stalowa konstrukcja przechodzi renowację. Ma wrócić na pl. Zbawiciela pod koniec kwietnia.

Jednak pojawił się nowy pomysł na lokalizację "Tęczy". Członkowie gdańskiego stowarzyszenia Tolerado, działającego na rzecz osób LGBT w Polsce, chcą, aby kolorowa instalacja stanęła w ich mieście, a dokładnie - na pl. Solidarności. Zamierzają złożyć taką propozycję do gdańskiego urzedu miasta.

d3v6kwh

Pomysł podoba się autorce instalacji, Julicie Wójcik. Jednak jak podkreśla, na razie jest to jedynie pomysł. Innego zdania jest Prezydent Gdańska, który mówi, że instalacja wrosła już w miejsce, w którym stoi i powinna tam pozostać. Boi się również protestu różnych środowisk - pl. Solidarności to miejsce upamiętniające tragiczną śmierć wielu osób. Według urzędu miasta nie jest to odpowiednie miejsce dla "Tęczy".

Jak mówią przedstawiciele stowarzyszenia Tolerado, kwestia lokalizacji jest otwarta. Jedno jest pewne - chcą, aby "Tęcza" pojawiła się w Gdańsku.

Nie jest to pierwszy pomysł na nową lokalizację dla "Tęczy" z pl. Zbawiciela. Wcześniej burmistrz Ursynowa Piotr Guział zaproponował, aby instalacja stanęła w jego dzielnicy . Powiedział, że * Ursynów jest najbardziej tolerancyjną dzielnicą Warszawy* i dlatego tam właśnie powinna znaleźć się instalacja Julity Wójcik.

d3v6kwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v6kwh