Trwa ładowanie...

"Przetrącono kark trójpodziałowi władzy". KOD i Obywatele RP zaprotestują w obronie sądów

Sprzeciw wobec zmian w systemie sądownictwa zamanifestują w niedzielę o godz. 15.00 pod Sejmem.

"Przetrącono kark trójpodziałowi władzy". KOD i Obywatele RP zaprotestują w obronie sądów
d3u5fcz
d3u5fcz

- Przetrącono kark trójpodziałowi władzy. Nic nie stoi na przeszkodzie w zapędach władzy wykonawczej. Chodźmy pod Sejm. Nie ma na to naszej zgody - apelują organizatorzy planowanego na niedzielę protestu w obronie Sądu Najwyższego w Warszawie.

- Nowelizacja ustawy o KRS faktycznie podporządkowuje sądy władzy wykonawczej. Zmiana ta nie jest korzystna dla żadnej obywatelki i obywatela – mówią członkowie Obywateli RP.

Sprzeciw wobec zmian w systemie sądownictwa zamanifestują w niedzielę o godz. 15.00 pod Sejmem.

Udział w proteście zapowiedzieli również działacze KOD-u. "Nie sposób mieć wątpliwości. PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w kraju. One nie mają już być wolne" - informują członkowie KOD. "Powstrzymajmy zamach stanu" - dodają.

W sprawie zmian w ustawie głos zabrał Rrzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

d3u5fcz

Nowelizacja ustawy

Przypomnijmy, że w środę Sejm uchwalił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Tego samego dnia późnym wieczorem okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

W piątek rano, przy ul. Wiejskiej przed Sejmem ustawione zostały barierki zabezpieczające i pozostaną tam do końca posiedzenia Sejmu. Wniosek o zabezpieczenie do Komendy Stołecznej Policji skierowano po czwartkowym wtargnięciu grupy osób na teren Sejmu - poinformowała Kancelaria Sejmu. Przed parlamentem gromadzą się przeciwnicy zmian w sądownictwie.

Przypomnijmy, że w środę Komitet Obrony Demokracji i ci, którzy nie zgadzają się z decyzjami PiS, zorganizowali pikietę pod Sejmem. Wcześniej w mediach społecznościowych zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniu.

d3u5fcz

Ostatecznie zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa. Zgromadzeni, wśród których byli m.in. były lider KOD-u Mateusz Kijowski oraz europosłanka Róża Thun, przyszli z transparentami "Niezależne sądy fundamentem demokracji”.

Uczestnicy skandowali hasła: "Precz z Kaczorem dyktatorem”, "Wolność, równość, demokracja”, "Sąd nad PiS, PiS pod sąd”.

Z kolei w czwartek ok. godz. 20 Obywatele RP wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodząc na teren parkingu Sejmu. Manifestowali swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy o KRS, która powoduje podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Interweniowała Straż Marszałkowska. Jeden z jej pracowników był pijany.

d3u5fcz
d3u5fcz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u5fcz