Trwa ładowanie...

Przypominamy - jutro rusza Big Book Festiwal

W tym roku pod hasłem "Człowiek nie pies i czytać musi"

Przypominamy - jutro rusza Big Book Festiwal
d1ueg1g
d1ueg1g

Pospolite ruszenie na rzecz czytania książek rozpocznie się 12 czerwca i potrwa 3 dni. W tym roku bohaterami festiwalu będą postaci związane z literaturą oraz... psy, które towarzyszą im na co dzień w czytaniu i pisaniu. Pisarka Ludwika Włodek właśnie zaprzyjaźnia się ze szczeniakiem o poważnym imieniu Semen, Mariusz Czubaj żyje i pracuje z trójką nieodstępujących go psów: Fago, Lawusiem i Morusem, a Toffi czuje się ciut zazdrosna, gdy Michał Nogaś oddaje się czytaniu.

- W tym roku nieco przewrotnie opowiadamy o relacjach pisarzy i psów. Oddajemy głos zwierzętom, to one „mówią”, co sądzą o książkach. Ja zawsze czytam z Miszą. Mamy podobny gust. Jestem entuzjastką Iwaszkiewicza - ona pożera go w całości, dosłownie - mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival.

Festiwal organizowany jest przez Fundację „Kultura nie boli” już od trzech lat. Co roku organizatorzy angażują autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. W tegorocznej edycji na uczestników będzie czekać 50 spotkań, warsztatów, spacerów, wystaw i 100 gości - autorów z Polski i z kilkunastu innych krajów - od Indii po USA.

Big Book Festival lubi poruszać też ważne tematy, ubierając ją w lekką formę, która nie odstrasza, a wręcz przeciwnie - zachęca do dyskusji. Wywraca stereotypy do góry nogami i łączy przestrzeń, ludzi, którzy się w niej poruszają i książki, bez których przecież ciężko wytrzymać.

d1ueg1g

- Czytanie jest jedną z największych i najłatwiej dostępnych dla człowieka przyjemności. Refleksja, zdolność interpretowania i przeżywania literatury to wyjątkowy dar, który traktujemy dość zdawkowo albo rezygnujemy z niego na rzecz innych rozrywek. A przecież literatura sprawia, że czujemy się w pełni ludźmi. Myślę, że psy po cichu zazdroszczą nam czytania - dodaje Anna Król.

Każdy pisarz na imprezie pojawi się ze swoim pupilem. Big book Festival zaprasza również wszystkich miłośników książek, by w niedzielę, 14 czerwca w samo południe w centrum Warszawy pomogli ustanowić rekord w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy pies otrzyma numer, a właściciel książkę. Rekord w czytaniu będą bić razem.

Wybrane pozycje programu:

Piątek, 12 czerwca:

- 19:30 - TALKING BOOKS
O granicach reportażu i literatury, odwadze biografa i opisywaniu świata. Z Arturem Domosławskim rozmawia Razia Iqbal, reporterka BBC.

d1ueg1g

- 21.30 - WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA
Spektakl multimedialny. Artyści młodego pokolenia dyskutują z twórczością jednego z najważniejszych polskich pisarzy współczesnych. Czy literatura może uratować życie? Po co nam miłość? Dlaczego samotność bywa zbawienna?

Sobota, 13 czerwca:

- 12.00 - KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA
O pierwszym literackim zachwycie. O historii, która śniła się po nocach. O książce, bez której nie bylibyśmy sobą.
Z Marią Czubaszek, Piotrem Najsztubem i Vieniem rozmawia Katarzyna Stoparczyk.

d1ueg1g

- 14.00 - OD TELIMENY DO CZYTELNIKA. SZLAKIEM SŁYNNYCH KAWIARNI LAT 50. i 60.
Piechotą przez najmodniejsze lokale i pikantne skandale. Co jadał Hłasko, z kim tańczyła Osiecka i gdzie do białego rana bawił się Tyrmand. Spacer prowadzą Małgorzata Chomicz-Mielczarek i Kamila Gelert z Inicjatywy Ciekawi Warszawy.

- 18.00 - KRÓTKA LEKCJA ZABIJANIA. WARSZTAT OPOWIADAŃ KRYMINALNYCH
Gaja Grzegorzewska uczy konstruować zbrodnie. Warsztaty fachu i wyobraźni, wspólne tworzenie opowiadania kryminalnego na czas.

Niedziela, 14 czerwca:

d1ueg1g

- 12.00 - W SAMO POŁUDNIE. REKORD ŚWIATA W LICZBIE LUDZI I PSÓW CZYTAJĄCYCH RAZEM NA WOLNYM POWIETRZU
Zabierz książkę (oraz psa). Pobierz numerek, usiądź i czytaj przez pół godziny. Razem tworzymy czytelnię, jakiej nigdy nie było! Rekordzistów liczy i dopinguje Justyna Dżbik-Kluge. // Pasaż Wiecha u zbiegu z ul. Chmielną // Rejestracja od godz. 11.30

- 14.00 - WARSZAWA NIEISTNIEJĄCA. ŚLADAMI MARZEŃ STEFANA STARZYŃSKIEGO
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie." Plany śmiałych gmachów, wymarzone rozwiązania architektoniczne, opowieści o ludziach, polityce i codzienności lat 30-tych. Spacer prowadzą Marlena Salwowska i Dorota Huk-Królikowska z Inicjatywy Ciekawi Warszawy.

- 18.00 - MIĘDZY ZWŁOKAMI. NAUKA CZYTANIA Z CIAŁA OFIARY
Odkrycie zwłok to najważniejsza scena każdej powieści kryminalnej. A że ludzkie ciało można czytać jak książkę, udowodnią Katarzyna Bonda i podinspektor Leszek Koźmiński. W roli grupy śledczych szukających zabójcy pod ziemią – publiczność.

d1ueg1g

Cały program imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.bigbookfestival.pl

d1ueg1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ueg1g