Trwa ładowanie...
d1vrog5

Rafał Trzaskowski: warszawiacy będą musieli latem oszczędzać wodę, nadchodzi historyczna susza

- Szykuje się nam historyczna susza i olbrzymi problem z wodą w Warszawie - przyznał w rozmowie z radiem Tok FM Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Do rekordowo niskiego poziomu Wisły brakuje 35 cm
Warszawa. Do rekordowo niskiego poziomu Wisły brakuje 35 cm (PAP)
d1vrog5

We wtorek Rafał Trzaskowski był gościem radia Tok FM. Prezydent przyznał, że po pandemii koronawirusa, nadejdzie kolejny problem - susza.

- Przez cały czas koncentrujemy się w tej chwili na walce z epidemią, natomiast szykuje się nam historyczna susza i olbrzymi problem z wodą w Warszawie i problem z takimi kwestiami, jak choćby oziębianie elektrowni - powiedział.

Trzaskowski zapewnił, że na razie nie ma zagrożenia, by zabrakło dostaw wody. Przyznał jednak, że miasto zwróci się do mieszkańców, by w miesiącach letnich oszczędzali wodę. - Warszawa szykuje się do kampanii informacyjnej na temat zaleceń związanych z suszą - zadeklarował.

d1vrog5

400 mln na walkę z suszą

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało "ustawę przeciwsuszową". Minister Marek Gróbarczyk poinformował, że w ramach przeciwdziałania skutkom suszy na 2020 r. zabezpieczono prawie 400 mln zł. W ciągu trzech lat zostaną zrealizowane działania na kwotę 154,7 mln zł. - To jedyny sposób, by przyśpieszyć systemową walkę z coroczną już suszą - przekazał.

Prezydent Warszawy odniósł się do specustawy. - Jeżeli rząd naprawdę chce przyjąć rozwiązania, które mają pomóc w walce z suszą, to niech zabezpieczy elektrownie, które nie są w gestii samorządów - ocenił.

Warszawa. "Trzeba oszczędzać wodę"

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przyznał w rozmowie z Wawalove, że obecna sytuacja jest bardziej niekorzystna niż rok temu, z uwagi na bardzo ciepły i bezśnieżny przebieg ostatniej zimy.

d1vrog5

- Nie musimy się na razie obawiać o brak wody w kranach, ale istnieje duże prawdopodobieństwo nieurodzaju podczas tegorocznego lata. Dlatego zalecane jest, aby nawet podczas codziennych czynności domowych, zwracać szczególną uwagę na aspekt oszczędzania wody - przekazał nam.

Zobacz też: Koronawirus i susza. To jest zły czas dla producentów i rolników

Już w styczniu IMGW alarmowało, że sytuacja jest zła. Brakowało intensywnych opadów, śnieg był widziany praktycznie tylko w górach. To wszystko sprawiło, że susza wystąpi również w tym roku. - Problem będzie szczególnie dotkliwy dla rolników - oceniło ministerstwo.

IMGW-PIB razem z MGMiŻŚ przygotowało portal www.stopsuszy.imgw.pl, gdzie znajdziemy aktualne dane, mapy, prognozy, komunikaty i ostrzeżenia. Serwis aktualizowany jest 24 godziny na dobę. - Od maja instytut będzie wydawał ostrzeżenia przed suszą - podsumował Walijewski.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vrog5

Podziel się opinią

Share
d1vrog5
d1vrog5