Trwa ładowanie...
d3ff28h

Rafał Trzaskowski: zbiornik retencyjny w Warszawie gotowy

Zbiornik retencyjny w Warszawie został wybudowany, trwają odbiory – poinformował na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że zbiornik będzie używany, aby odbierać przede wszystkim deszcze burzowe, z którymi były od kilku dni problemy w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że zbiornik został wybudowany
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że zbiornik został wybudowany (PAP)
d3ff28h

Jak powiedział prezydent Warszawy, "niestety żyjemy w dobie katastrofy klimatycznej". - Mamy ciągłe zmiany pogody - raz suszę, raz ulewne deszcze. W związku z tym potrzebne są inwestycje i dlatego jesteśmy tutaj, w Warszawie, gdzie budowany jest jeden z największych zbiorników retencyjnych w Europie – mówił Trzaskowski.

Potwierdził, że zbiornik został wybudowany, a w tej chwili trwają odbiory. Jak dodał, tego typu zbiorniki są używane przede wszystkim, żeby "odbierać deszcze, zwłaszcza deszcze burzowe, z którymi mieliśmy od kilku dni problemy w Warszawie".
Podkreślił, że tego typu inwestycje są w stanie pomóc w reakcji na skutki ocieplenia klimatycznego. To jedna z większych inwestycji tego typu w Europie. Kosztuje 100 mln zł.

- W tej chwili trwają odbiory. Zbiornik jest testowany i miejmy nadzieję, że w przeciągu najbliższych tygodni, miesięcy, będzie mógł być włączony do pełnej operacji. Dzięki temu będzie mógł reagować w takich sytuacjach, których jest niestety coraz więcej w związku z ociepleniem klimatycznym – mówił kandydat na prezydenta.

d3ff28h

Trzaskowski podkreślił, że ocieplenie klimatyczne, kryzys klimatyczny i walka z ich efektami musi być absolutnym priorytetem prezydenta RP.

- Niestety rząd PiS-u odwraca się plecami od tego wyzwania. Jest jedynym rządem w UE, który nie chce potwierdzić priorytetu UE - neutralności klimatycznej do 2050 r. To jest właśnie cel, który przyświeca mojej prezydenturze – stwierdził Trzaskowski.

Przy okazji kandydat na prezydenta nawiązał do sytuacji na Podkarpaciu. Podkreślił, że w ostatnich latach rząd PiS-u nie inwestował w zabezpieczenia przeciwpowodziowe. - Te pieniądze spadały i to w sposób drastyczny w ostatnich latach. W tej chwili te zjawiska niestety przyniosły skutki na Podkarpaciu. Dlatego w ramach Unii Metropolii Polskich podjęliśmy decyzję, żeby przekazać pieniądze dla najbardziej potrzebujących gmin. Oprócz tego była inicjatywa radnych PiS-u, żeby przekazać dodatkowe 100 tys. zł na pomoc na Podkarpaciu. Ja się z tą inicjatywą zgodziłem – wyjaśnił prezydent Warszawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3ff28h

Podziel się opinią

Share
d3ff28h
d3ff28h