Trwa ładowanie...

Ratusz zaczyna walkę ze smogiem

Ostatnie pomiary zanieczyszczenia powietrza wywołały wśród warszawiaków ostrą dyskusję .

Ratusz zaczyna walkę ze smogiem
d117uq4

Główną bronią w walce ze smogiem w Warszawie są inwestycje w komunikację miejską. Stołeczny ratusz wymienia tu między innymi wymianę taboru autobusowego na nowoczesny, coraz częściej elektryczny oraz budowę drugiej linii metra. Rzecznik Bartosz Milczarczyk powiedział, że na modernizację transportu publicznego przeznaczono dotychczas ponad 5 miliardów złotych. Efekty są już widoczne.

10 lat temu normy powietrzne przekraczane były o 400 procent, obecnie o 40. Przekroczenia nadal jednak są, dlatego przygotowano Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. To dokument opisujący działania, które mają być wprowadzone, aby zanieczyszczeń było mniej.

Jednym z punktów planu jest opracowanie Warszawskiego Indeksu Powietrza. To system, który szybko i jednoznacznie będzie określać jakość powietrza w mieście. Bartosz Milczarczyk wyjaśnia, że jeżeli normy zostaną przekroczone, zadziałają specjalne procedury. Zostanie wprowadzony na przykład darmowy transport komunikacją miejską. Ma to zachęcić kierowców do rezygnacji z podróży samochodem. Dodatkowo na ulice wyjadą pojazdy, które będą czyścić ulice "na mokro". Okazało się bowiem, że dużym problemem jest tak zwany pył wtórny, który osiada na jezdni i jest ponownie podnoszony przez przejeżdżające auta.

d117uq4

Strażnicy miejscy mają też otrzymać dodatkowe prawa jeżeli chodzi o sprawdzanie samochodów ciężarowych. Zostaną wyposażeni w mobilne wagi i karać kierowców przeładowanych ciężarówek. Szacuje się, że co trzeci pojazd ciężarowy na terenie miasta jest za ciężki.

Jednocześnie ratusz prowadzi swój program grantowy dla chętnych, którzy chcą zainwestować w energię odnawialną. Mieszkańcy Warszawy mogą dostać nawet 45 tysięcy złotych na instalacje paneli słonecznych.

d117uq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d117uq4