Trwa ładowanie...

Reaktywacja legendarnych wiślanych basenów!

Jakość wody poprawiła się na tyle, iż będzie możliwość reaktywowania słynnych wiślanych basenów.

Reaktywacja legendarnych wiślanych basenów!
d4jf1dz
d4jf1dz

Do Stolicy powrócą kąpieliska. W Wiśle znów będzie można pływać. Jakość wody poprawiła się na tyle, iż będzie możliwość reaktywowania słynnych wiślanych basenów. Do dyspozycji mieszkańców będą dwa takie obiekty.

Od początku XXI wieku jakość wody w Wiśle znacząco poprawiła się. Świadczą o tym dane Sanepidu, a także Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W związku z tym miasto planuje uruchomienie wiślanych kąpielisk. - Planujemy dwa baseny. Będą do dyspozycji najpóźniej w 2020 roku - zapowiada w tvnwarszawa Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły. W programie inwestycyjnym Dzielnica Wisła 2014-2020 na przystanie i kąpieliska przeznaczono 30,4 mln złotych.

- Baseny nie były dla nas inwestycją pierwszoplanową. Traktujemy je raczej, jako zwieńczenie odbudowy tradycji korzystania z warszawskiej Wisły . Na początku powstał więc most na Żeraniu, bulwary wiślane, ścieżki rowerowe, przystań Młociny, cztery przystanie pływające, które są aktualnie kończone na basenach portu Żerańskiego, a w przygotowaniu jest Przystań Warszawa na Cyplu Czerniakowskim i kilka innych inwestycji rozpoczętych jeszcze przed 2015 - tłumaczy w tvnwarszawa Marek Piwowarski

- Będziemy dążyć, w miarę możliwości technicznych i sanitarnych, do zastosowania rozwiązań, które dadzą ludziom wybór, czy kąpać się w wodzie z wodociągów czy bezpośrednio zamoczyć się w Wiśle - mówi Marek Piwowarski.

Lokalizacja basenów

Aby zacumować pływający basen potrzebna jest odpowiednia głębokość wody. W Krakowie jest to 140 cm. W Warszawie byłby to spory problem, bowiem taka głębokość nie jest często spotykana w stolicy. Pierwszy basen miałby powstać na wysokości Portu Praskiego. Ma zostać usytuowany pomiędzy Mostem Śląsko-Dąbrowskim, a ulicą Ratuszową.

d4jf1dz

Obiekt wkomponuje się w strefę sportu, która powstaje w tamtej okolicy. Miasto ma także plany zaproponowania mieszkańcom, w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2017, powstanie pływającej sauny, która bezpośrednio sąsiadowałaby z kąpieliskiem.

Cypel Czerniakowski miałby zostać lokalizacją drugiego basenu. Głównie ze względu na uwarunkowania historyczne, gdzie dawniej była duża plaża oraz jedne z ostatnich warszawskich basenów przepływowych.

- Nowe kąpieliska mają być inwestycją publiczno-prywatną. Szukamy poważnego prywatnego partnera, z którym zrealizujemy ten projekt - mówi w tvnwarszawa Marek Piwowarski.

Źródło: (warszawa.naszemiasto.pl/tvnwarszawa/WawaLove.pl)

d4jf1dz
d4jf1dz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf1dz