Trwa ładowanie...

Referendum we wszystkich gminach. PO przygotowała projekt ustawy

W piątek ma trafić do Sejmu.

Referendum we wszystkich gminach. PO przygotowała projekt ustawy
d3vcn10
d3vcn10

Posłowie PO i prezydent Legionowa Roman Smogorzewski zaapelowali we wtorek do PiS o wycofanie projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej. PO przygotowała też projekt ustawy, która nakazywałaby - w razie tworzenia metropolii - organizację referendów w gminach, które miałaby objąć.

- Wycofajcie ten projekt z Sejmu (...) Usiądźmy do stołu i zastanówmy się jak stworzyć dobrą ustawę aglomeracyjną, żeby Polakom rzeczywiście żyło się lepiej. Dajmy szansę wypowiedzieć się naszym mieszkańcom, bo to jest naprawdę ważna zmiana w ich życiu - apelował Smogorzewski na wtorkowej konferencji do posłów PiS.

Jak ocenił, wynik niedzielnego referendum w Legionowie, w którym mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko włączeniu ich miasta do projektowanej metropolii warszawskiej, to wyraz protestu przeciwko "psuciu samorządu". - Mieszkańcy zauważyli, że chce się w Polsce zepsuć samorząd, chce się zabrać im tę lokalną wolność - podkreślał Smogorzewski.

Według niego, wkrótce podobne referendum lokalne w sprawie przyłączenia do Warszawy ma się odbyć w podwarszawskiej gminie Nieporęt.

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zapowiedział z kolei, że w piątek do Sejmu trafi projekt Platformy, który nakazywałby - w razie tworzenia metropolii - przeprowadzenie referendów lokalnych we wszystkich gminach, które miałaby objąć metropolia, w tym w stolicy. ustawa - jak mówił Halicki - nie dotyczyłaby już jednak Legionowa, ponieważ tam mieszkańcy wypowiedzieli się już w tej sprawie.

d3vcn10

W referendum w Legionowie zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. O wynikach w Legionowie pisaliśmy na łamach WawaLove.pl.

Źródło: PAP

Oprac. Karolina Pietrzak

d3vcn10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vcn10