Trwa ładowanie...

Reprywatyzacja. Chmielna 70 z prokuratorskim wpisem w księdze wieczystej

Dotyczy on gruntu o powierzchni 617 mkw. położonego przy placu Defilad 1 w Warszawie (dawniej ul. Chmielna 70).

Reprywatyzacja. Chmielna 70 z prokuratorskim wpisem w księdze wieczystej
d2fodwi
d2fodwi

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy–Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała w czwartek, że wniosek prokuratury został złożony 23 sierpnia. Dotyczy on gruntu o powierzchni 617 mkw. położonego przy placu Defilad 1 w Warszawie (dawniej ul. Chmielna 70).

- Działka ta została zwrócona w ramach reprywatyzacji tzw. kupcom roszczeń, którzy wskazali, że są spadkobiercami obywatela Danii Martina Holgera, który nabył przedmiotową nieruchomość w okresie II wojny światowej - podała Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Wrocławska prokuratura wnioskuje, aby sąd dokonał wpisu ostrzeżenia w księdze wieczystej o toczącym się postępowaniu karnym, które ma wpływ na prawo własności do terenu przy placu Defilad 1. Jak podano, podstawą wniesienia wniosku są zapisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Postępowanie dot. działki przy Chmielnej 70

Postępowanie dotyczące nieruchomości położonej przy placu Defilad 1 dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w procedurze zwrotu tej działki. Zostało wszczęte 30 maja 2016 r. i dotyczy okresu od maja 2011 r. do 15 listopada 2012 r.

d2fodwi

Odnosząc się do wniosku prokuratury wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak napisał na Twitterze: "Wniosek o ostrzeżenie w księdze złożyliśmy już wcześniej". "Sąd odmówił wskazując na brak decyzji Ministra Finansów!" - podkreślił Jóźwiak.

Prokuratura ustaliła, że w 26 lutego 1953 r. pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Królestwem Danii zawarta została umowa w sprawie interesów i mienia duńskiego w Polsce. W oparciu o jej zapisy Polska została zwolniona z roszczeń obywateli Danii, co do mienia pozostawionego w kraju. "Co więcej, jak ustalono na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów, które z kolei posiłkowało się dokumentami otrzymanymi od strony duńskiej, Martin Holger otrzymał odszkodowanie od Rządu Duńskiego za pozostawioną w Polsce nieruchomość" - podano w komunikacie.

Podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa

Zdaniem prokuratury w związku z orzeczeniem warszawskiego magistratu o zwrocie tej działki w ramach reprywatyzacji tzw. kupcom roszczeń, zachodzi uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Chodzi o artykuły kodeksu karnego mówiące m.in. o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Jak podano w komunikacie, ustalenie, że do popełnienia takich przestępstw doszło, będzie "skutkowało wzruszeniem przez prokuratora decyzji administracyjnych wydanych przez urzędników Urzędu m.st. Warszawy w odniesieniu do tej nieruchomości i doprowadzenie do uznania ich za nieważne".

d2fodwi

Decyzja ws. pozostałych postępowań

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg poinformowała, że nie podjęto jeszcze decyzji czy w ramach pozostałych ośmiu postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich do sądów będą kierowane wnioski o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. "Te sprawy niedawno trafiły do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Różnią się od siebie, dlatego obecnie trudno jest powiedzieć czy prokurator skieruje do sądów takie wnioski" - powiedziała Zimoląg.

Bialik przypomniała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wielokrotnie wskazywał potrzebę prawnego zabezpieczania bezprawnie przejmowanych nieruchomości. Przypominała, że w poniedziałek wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim oraz o przestępstwa oszustwa skutkujące utratą przez pokrzywdzonych prawa własności nieruchomości.

Jak wyjaśniła, zgodnie z tymi wytycznymi w sprawach, gdzie przedmiotem przestępstwa jest nieruchomość, prokuratorzy powinni także składać pozwy mające na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości.

d2fodwi

Powinny one, jak dodała, zawierać wnioski o zabezpieczenie roszczenia poprzez np. wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej.

Kontrola CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. właśnie nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 – obecnie Plac Defilad 1 – oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

d2fodwi

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych – między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.(PAP)

Źródło:(PAP)

d2fodwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fodwi