Trwa ładowanie...
d1bmhy6

Roman Giertych: złożyłem pozew przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. W obronie warszawskiego powstańca

Sławomir Cenckiewicz zasugerował w jednym ze swoich artykułów, że prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, powstaniec warszawski Leszek Żukowski, był współpracownikiem SB. Żukowski zażądał od niego przeprosin i zagroził pozwem. Jak poinformował Roman Giertych sprawa właśnie trafiła do sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski pozwał Sławomira Cenckiewicza
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski pozwał Sławomira Cenckiewicza (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1bmhy6

"Dzisiaj złożyłem pozew w imieniu Leszka Żukowskiego ps. „Antek”, prezesa Światowego Związku Armii Krajowej, żołnierza Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozu koncentracyjnego, przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. Podłe oszczerstwa zostaną ukarane" - napisał na swoim profilu na Twitterze Roman Giertych.

O co chodzi? O artykuł w tygodniku "Do Rzeczy", który ukazał się w lipcu tego roku. Historyk stwierdził w nim, że Leszek Żukowski "zamiast obrażać pamięć żołnierzy niezłomnych powinien wytłumaczyć się z własnej przeszłości, o której w kartotece SB możemy przeczytać: 'Były t [ajny] w [spółpracownik] akta złożone w archiwum Wydz [iału] C K [omendy] W [ojewódzkiej] M [ilicji] O [bywatelskiej] Gdańsk do Nr 2396 (IPN Kartoteka Ogólnoinformacyjna b. Biura „C” MSW)!'".

d1bmhy6

Bohater artykułu zażądał po tym materiale przeprosin na całą stronę "Do Rzeczy" oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia. Poinformował o tym Roman Giertych, który został pełnomocnikiem Żukowskiego.

W 'Do Rzeczy' napisał Pan insynuację, że pan Prezes był tajnym współpracownikiem SB. Jest to podłe kłamstwo. Ten były żołnierz Powstania Warszawskiego (walczył w rejonie, gdzie ranna była moja ciocia Janina Giertych) i więzień obozu koncentracyjnego oraz działacz społeczny nigdy nie należał do żadnej komunistycznej organizacji, ani nie był współpracownikiem jakichkolwiek komunistycznych służb" - napisał wówczas w liście do Cenckiewicza Roman Giertych. Treść listu opublikował na swoim profilu na Facebooku.

Cenckiewicz odpowiedział wówczas krótko: "Fajowo czekam na pozew! :) Precz z komuną!".

Informacja o złożeniu pozwu także doczekała się krótkiego komentarza ze strony dyrektora Wojskowego Biura Historycznego.

Leszek Żukowski ps. "Antek" jest osobą szanowaną w środowisku kombatantów. Należał do Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim, potem był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Flossenburg i Dachau. W 2013 roku został prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

d1bmhy6

Dwa lata temu Żukowski sprzeciwił się odczytywaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej na uroczystościach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, a w przemówieniu pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK skrytykował promowanie przez PiS tzw. żołnierzy wyklętych „kontynuujących bezsensowną walkę i ginących bez rozkazu”. Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz odmówił wówczas Żukowskiemu awansu ze stopnia majora na podpułkownika.

d1bmhy6

Podziel się opinią

Share
d1bmhy6
d1bmhy6