Trwa ładowanie...

Roman Giertych: złożyłem pozew przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. W obronie warszawskiego powstańca

Sławomir Cenckiewicz zasugerował w jednym ze swoich artykułów, że prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, powstaniec warszawski Leszek Żukowski, był współpracownikiem SB. Żukowski zażądał od niego przeprosin i zagroził pozwem. Jak poinformował Roman Giertych sprawa właśnie trafiła do sądu.

Roman Giertych: złożyłem pozew przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. W obronie warszawskiego powstańcaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3jpcar
d3jpcar

"Dzisiaj złożyłem pozew w imieniu Leszka Żukowskiego ps. „Antek”, prezesa Światowego Związku Armii Krajowej, żołnierza Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozu koncentracyjnego, przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. Podłe oszczerstwa zostaną ukarane" - napisał na swoim profilu na Twitterze Roman Giertych.

O co chodzi? O artykuł w tygodniku "Do Rzeczy", który ukazał się w lipcu tego roku. Historyk stwierdził w nim, że Leszek Żukowski "zamiast obrażać pamięć żołnierzy niezłomnych powinien wytłumaczyć się z własnej przeszłości, o której w kartotece SB możemy przeczytać: 'Były t [ajny] w [spółpracownik] akta złożone w archiwum Wydz [iału] C K [omendy] W [ojewódzkiej] M [ilicji] O [bywatelskiej] Gdańsk do Nr 2396 (IPN Kartoteka Ogólnoinformacyjna b. Biura „C” MSW)!'".

Bohater artykułu zażądał po tym materiale przeprosin na całą stronę "Do Rzeczy" oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia. Poinformował o tym Roman Giertych, który został pełnomocnikiem Żukowskiego.

d3jpcar

W 'Do Rzeczy' napisał Pan insynuację, że pan Prezes był tajnym współpracownikiem SB. Jest to podłe kłamstwo. Ten były żołnierz Powstania Warszawskiego (walczył w rejonie, gdzie ranna była moja ciocia Janina Giertych) i więzień obozu koncentracyjnego oraz działacz społeczny nigdy nie należał do żadnej komunistycznej organizacji, ani nie był współpracownikiem jakichkolwiek komunistycznych służb" - napisał wówczas w liście do Cenckiewicza Roman Giertych. Treść listu opublikował na swoim profilu na Facebooku.

Cenckiewicz odpowiedział wówczas krótko: "Fajowo czekam na pozew! :) Precz z komuną!".

Informacja o złożeniu pozwu także doczekała się krótkiego komentarza ze strony dyrektora Wojskowego Biura Historycznego.

Leszek Żukowski ps. "Antek" jest osobą szanowaną w środowisku kombatantów. Należał do Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim, potem był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Flossenburg i Dachau. W 2013 roku został prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dwa lata temu Żukowski sprzeciwił się odczytywaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej na uroczystościach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, a w przemówieniu pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK skrytykował promowanie przez PiS tzw. żołnierzy wyklętych „kontynuujących bezsensowną walkę i ginących bez rozkazu”. Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz odmówił wówczas Żukowskiemu awansu ze stopnia majora na podpułkownika.

d3jpcar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jpcar