Trwa ładowanie...

Rosja ujawnia dokumenty ws. Powstania Warszawskiego!

"Stalin nie wiedział o wybuchu"

Rosja ujawnia dokumenty ws. Powstania Warszawskiego!
d1lb6k0
d1lb6k0

Rosja upubliczniła archiwalne dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego.- czytamy na stronach WP.pl. Jak tłumaczy w rozmowie z "Rossijskoj Gazietoj" szef Federalnej Agencji Archiwów "z ujawnionych materiałów wynika jaki był stosunek władz ZSRR do warszawskiego zrywu". W opinii Andrieja Artizowa, opublikowane dokumenty powinny zostać wystawione w Muzeum Powstania Warszawskiego .

Według szefa rosyjskich archiwów Józef Stalin (a także kierownictwo Związku Radzieckiego), nie wiedział o wybuchu Powstania Warszawskiego. Gdy już dostali informację, początkowo chciano wesprzeć powstańców, ale Armia Czerwona była zbyt słaba po ostatnich bataliach. Artizow, w rozmowie z "Rossijskoj Gazietoj" twierdzi, że w połowie września, marszałek Konstanty Rokossowski zdobył Pragę. Wysłał też na drugi brzeg Wisły 2289 żołnierzy, z których po 5-6 dniach walk wróciło zaledwie 423.

Z ujawnionych dokumentów ma wynikać, że Stalin nazywał powstanie niepotrzebną "awanturą", a Armia Czerwona pomagała powstańcom zrzucając im prowiant i amunicję. W opinii Artizowa "w ilościach znacznie większych niż robili, to Anglicy i Amerykanie". Na koniec szef rosyjskich archiwów dodaje, że co prawda Stalin nie zgodził się oddać Polakom Lwowa, ale za to dał im Wrocław i Szczecin. Zauważa też, że dzięki ustaleniu takich granic Polska stała się krajem jednorodnym narodowościowo, jedynym takim w Europie.

Za WP.pl

d1lb6k0
d1lb6k0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb6k0