Trwa ładowanie...

Rozpoczyna się głosowanie w 3. edycji budżetu partycypacyjnego

Budżet obywatelski ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Rozpoczyna się głosowanie w 3. edycji budżetu partycypacyjnego
d3ijykc
d3ijykc

Od wtorku mieszkańcy Warszawy mogą głosować w III edycji budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego). Będą wybierać spośród 1752 projektów, głosowanie potrwa do 24 czerwca. W tej edycji do wydania jest ponad 58 mln zł, zwycięskie projekty będą realizowane w 2017 r.

W ramach tej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2649 projektów, lecz 380 zostało wycofanych przez samych autorów projektów, a 517 nie przeszło procesu weryfikacji.

Każdy może zagłosować

Głos może oddać każdy mieszkaniec Warszawy, głosować można tylko w jednej dzielnicy. Niektóre dzielnice podzielone są na obszary - należy wybrać tylko jeden obszar dzielnicy. Jednak spośród dzielnic podzielonych na obszary, niektóre mają dodatkowo poziom ogólnodzielnicowy - w takim przypadku można zagłosować na obu poziomach: i na projekty w obszarach lokalnych, i na projekty ogólnodzielnicowe.

Głos można oddać na dowolną liczbę projektów, jednak łączny koszt realizacji wszystkich wybranych projektów nie może być większy niż kwota dostępna w wybranym obszarze i na poziomie ogólnodzielnicowym. W przeciwnym wypadku głos zostanie policzony jako nieważny. Można więc zagłosować na wiele tanich projektów lub tylko na kilka droższych.

Osobiście lub elektronicznie

Głosować można przez internet na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy lub w wyznaczonym punkcie do głosowania na papierowej karcie. W tej edycji nastąpiła zmiana: papierową kartę do głosowania można oddać tylko osobiście w wyznaczonym punkcie, pokazując dowód tożsamości.

d3ijykc

Budżet obywatelski ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest w III edycji budżetu ponad 58 mln zł.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

Zmiany względem poprzednich edycji

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, już w połowie listopada ub. roku. Do drugie, jeden projekt mógł mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie było preselekcji; oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przeszły weryfikację, trafiły pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

d3ijykc

W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

Źródło: (PAP)

d3ijykc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ijykc