Trwa ładowanie...
d1pkisr

Runęła kamienica w centrum Warszawy. Od miesiąca była zabytkiem

W nocy z poniedziałku na wtorek zawalił się fragment kamienicy przy ul. Poznańskiej 21. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Budynek był wyłączony z użytku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamienica przy Poznańskiej 21 (widok od ulicy).
Kamienica przy Poznańskiej 21 (widok od ulicy). (mapy google, Fot: Google)
d1pkisr

Zniszczenia są widoczne od strony podwórka. Na miejscu zdarzenia pracowało 5 zastępów straży pożarnej - łącznie 19 osób. Jak podaje TVN Warszawa, służby dostały zgłoszenie pół godziny po północy.

- Zawaliła się szeroka na pięć metrów część budynku od poddasza do parteru. To fragment od dziedzińca - odpowiada starszy kapitan Tomasz Stanowski.

Po sprawdzeniu rumowiska potwierdzono, że w chwili zawalenie nikogo nie było w środku. Nie stwierdzono tez śladów ognia. Inspektor nadzoru budowlanego nie ma jednak wątpliwości. Konstrukcja kamienicy została naruszona w stopniu niewykluczającym runięcia całego budynku.

d1pkisr

Na Twitterze o zniszczonym XIX-wiecznym zabytku napisał kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak

PRZECZYTAJ: Miasto pozbędzie się zabytkowej kamienicy. "Chcą wyburzyć historię"

Zniszczonemu budynkowi przyjrzy się także Mazowiecki Konserwator Zabytków. W drugiej połowie maja kamienica przy Poznańskiej została wpisana do specjalnego rejestru ze względu na wartości historyczne i naukowe.

d1pkisr

Wzniesiony w 1879 roku budynek był pierwszym murowanym domem na ulicy, przy której powstał. Jak podaje TVP Info, podczas Powstania Warszawskiego pełnił ważną rolę dla walczących. To tu znajdował się posterunek dowodzony przez mjra Jana Przeździeckiego „Tomasza”. Pomimo ostrzału artyleryjskiego i bombardowań konstrukcja przetrwała wojnę.

Agencja Gazeta

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Co z kolejnymi kamienicami? Szokujące zeznania mieszkańców

d1pkisr

Podziel się opinią

Share

d1pkisr

d1pkisr