Trwa ładowanie...

Rusza "Wampiriada". Akcja honorowego krwiodawstwa

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny.

Rusza "Wampiriada". Akcja honorowego krwiodawstwa
d40dgzy
d40dgzy

Na 39 uczelniach w Polsce odbędą się "Wampiriady" - akcje studenckiego honorowego krwiodawstwa. - W ostatniej edycji zebraliśmy prawie 5 tysięcy litrów krwi. Teraz zamierzamy pobić ten rekord - mówi koordynatorka projektu Agata Kochalska. Akcja prowadzona będzie na przestrzeni kwietnia i maja. Warszawska edycja rusza 11 kwietnia.

"Wampiriada" to akcja honorowego krwiodawstwa organizowana w całym kraju przez "Niezależne Zrzeszenie Studentów" dla środowiska akademickiego. Finał projektu będzie mieć miejsce w Gdańsku - 28 maja. Warszawa swoją akcję rozpoczyna już 11 kwietnia. Wezmą w niej udział m.in. Uniwersytet Warszawski , Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rośnie zapotrzebowanie

Na terenie uczelni pojawiają się mobilne punkty pobierania krwi, które zapewniają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Są one przygotowane w szczególności dla studentów i pracowników naukowych, którzy oddają 460 mililitrów krwi (10 ml próbka krwi + 450 ml). Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut i jest bezbolesne, a nad prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa personel medyczny .

Jak podkreślają organizatorzy akcji, zbiórki krwi w ramach "Wampiriady" trwają już od 16 lat, jednak idea krwiodawstwa z roku na rok staje się coraz bardziej aktualna. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku liczba krwiodawców w Polsce utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie, niestety rośnie zapotrzebowanie na krew.

d40dgzy

"Mimo rozwoju nauki wciąż nie wynaleziono substytutu krwi. Jedynym jego źródłem jesteśmy więc my, ludzie chętni bezinteresownie oddać cześć siebie, by pomóc innym" - powiedziała Kochalska. "Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku możemy przewidzieć, że krwiodawcy wyjadą na wakacje. Niestety zapotrzebowanie na krew w wakacje się nie zmniejsza, dlatego tak ważne są te
przedwakacyjne zbiórki" - dodała.

Warunki

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu . Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem)
lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka,
badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal.).

d40dgzy

Źródło: (wampiriada.info/PAP)

d40dgzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40dgzy