Trwa ładowanie...

Rusza WITRYNA:GROCHÓW - multimedialne okno historii codziennej

To projekt fotograficzny opowiadający o historii, tożsamości i mieszkańcach dzielnicy. Celem jest budowanie świadomości społecznej o wartości fotografii amatorskiej, a także stworzenie cyfrowego archiwum fotograficznego Grochowa

Rusza WITRYNA:GROCHÓW - multimedialne okno historii codziennej
d2eilby
d2eilby

Wszystko zaczęło się ponoć od chęci odratowania wizualnego śladu tej części Warszawy. Podczas przygotowań kolejnych inicjatyw Stowarzyszenia Kraina dotyczących Grochowa , m.in. gry miejskiej „PRL Grochów”, zawsze pojawiała się przeszkoda w postaci znikomych ilości zdjęć historycznej dzielnicy Grochów w zasobach sieci.

Jak wyglądał „Wiatrak” bez ronda na ujęciach publikowanych w dawnej prasie, a jak w obiektywie lokalnych grochowskich fotografów-amatorów? Jakie owoce można było zerwać w grochowskich sadach? Gdzie mieszkańcy Grochowa spędzali popołudnia; gdzie popijało się kawki i herbatki? Tak powstała idea fotograficznego archiwum dzielnicy, budowanego przy udziale samych mieszkańców.

Celem „Witryny: Grochów” jest dotarcie do jak największej ilości fotografii prywatnych prezentujących codzienne życie dzielnicy, lokalne przemiany architektury, ale też modę uliczną. Emocjonalną wartością tego przedsięwzięcia jest jego nostalgiczność, tęsknota za czasem minionym. Rezultatem projektu będzie opracowana i uporządkowana kolekcja zdjęć, dostępna w formie wirtualnego (dostępnego na stronie internetowej) archiwum XX-wiecznego Grochowa.

d2eilby

Działania w witrynie:

W ramach projektu „Witryna: Grochów” prowadzone są prace nad identyfikacją i opisem fotografii przekazywanych przez mieszkańców, a także niezbędne zabiegi konserwatorskie.* Dotychczas zebrany zbiór składa się z ponad 700 zdjęć: grupowych i indywidualnych, zdjęć architektury, wnętrz mieszkalnych, portretów rodzinnych.* Udało się dotrzeć także do zbiorów związanych z instytucjami (szkoły, parafie), zakładami rzemieślniczymi. Częścią projektu są również konsultacje dotyczące konserwacji prewencyjnej, dzięki którym mieszkańcy mogą się dowiedzieć, jak dbać o domowe fotografie. Organizatorzy projektu pragną kontynuować go jak najdłużej. Chcą, wspólnie z mieszkańcami, zbudować wielki zbiór fotografii i rozwijać konkretne tematyczne podkolekcje. Czas i szuflady mieszkańców pokażą, co jeszcze może znaleźć się w „Witrynie”.

Spotkania w ramach "Witryny: Grochów":

Witryna: Grochów w Temacie Rzeka, 30 sierpnia godz. 12:00.

Masz w domu pudełko ze starymi rodzinnymi zdjęciami ? Przynieś je na spotkanie w Temacie Rzeka. Pokażemy Ci co mogą kryć domowe archiwa i co można z nimi zrobić. Wspólnie przyjrzymy się i udzielimy porad, co zrobić, żeby stare zdjęcia przetrwały jak najdłużej i opowiemy o naszej inicjatywie.

Piknik i wystawa plenerowa. 6 września w godz. 12.00 – 17.00 na pl. Szembeka

Chcąc przede wszystkim podziękować mieszkańcom za dotychczas przekazane zdjęcia organizatorzy projektu zapraszają na piknik połączony z wernisażem wystawy wybranych zdjęć ze zbioru „Witryny: Grochów”. Zaprezentowane zostaną wiodące tematy kolekcji: życie codzienne, dzieciństwo na Grochowie, moda uliczna, życie towarzyskie. Niektóre fotografie , pokazujące m.in. architekturę Grochowa, będzie można odkryć w zaułkach bram i na ścianach kamienic za pośrednictwem umieszczonych tam QR kodów. Ta część wystawy pokaże przede wszystkim przemiany, jakim ulegała dzielnica na przestrzeni dziesięcioleci: jak wybrane miejsca wyglądały kiedyś, a jak dziś.
W czasie pikniku i wystawy będzie można poznać nie tylko obrazy Grochowa, ale także jego smaki.Do współ- organizacji wydarzenia zostały zaproszone lokalne kawiarnie, cukiernie i knajpki. Ponadto program wydarzenia współtworzą organizacje pozarządowe realizujące projekty dotyczące m.in. historii i przestrzeni Grochowa, lokalni aktywiści ,artyści i instytucje.

d2eilby

Wernisaże i wystawy wirtualne. Październik 2014.

Planuje się 2 wernisaże zbiorów: w kawiarni Kicia Kocia oraz Muzeum Warszawskiej Pragi. W tym samym czasie będzie można obejrzeć pierwszą wirtualną wystawę przygotowaną ze zdjęć, które zebrano dotychczas. Wirtualne wystawy będą ukazywały się regularnie na stronie projektu.

d2eilby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eilby