Trwa ładowanie...

Rusza XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina

Jako pierwsi zagrają trzej Polacy

Share
Rusza XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina
d3qebei

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina zainauguruje koncert wybitnej pianistki Marthy Argerich. Zagra ona 1 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Potem nastąpią 23 konkursowe dni, w tym 15 dni przesłuchań młodych pianistów z 20 krajów.

- W zasadzie odbędą się trzy koncerty inauguracyjne - zaznaczył Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. I Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny odbędzie się 1 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią wybitni argentyńscy pianiści Martha Argerich, która zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna oraz Nelson Goerner - w jego wykonaniu Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Pierwsi zagrają Polacy

Tego wieczoru zostanie też wykonany Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego - utwór zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dla uświetnienia inauguracji. 2 października odbędą się dwa koncerty inauguracyjne; w Filharmonii Narodowej zagra amerykański pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. Garrick Ohlsson; wykona on Ferruccio Busoniego: Koncert na fortepian, orkiestrę i chór męski op. 39. Towarzyszyć Ohlssonowi będą Chór Męski i
Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Tego samego wieczoru w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Martha Argerich z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie - jak się dowiedziała PAP - nastąpiła zmiana: zamiast zapowiadanego II
Koncertu fortepianowego B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena, zostanie wykonany I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Beethovena oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. 3 października o godz. 10 rozpocznie się I etap konkursowych przesłuchań, który potrwa do 7 października. Jako pierwsi zagrają, według wylosowanej 30 września kolejności, trzej Polacy:
Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk, Łukasz Piotr Byrdy.

30 tys. euro dla zwycięzcy

W konkursie weźmie udział 78 pianistów z 20 krajów, w tym 15 Polaków II etap konkursu odbywać się będzie od 9 do 12 października; III etap od 14 do 16. Pianiści, którzy wykonywać będą wyłącznie kompozycje Chopina, będą mieli do dyspozycji 4 marki fortepianów, tak samo jak w 2005 roku: Steinway, Yamaha, Kawai i Fazioli. 10 pianistów zakwalifikowanych do finału, który odbędzie się 18-20 października, wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka.

d3qebei

Występy oceniać będzie 17-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Przejęła ona tę funkcję po prof. Andrzeju Jasińskim. Popowa-Zydroń jest pianistką i pedagogiem, której studenci w ostatnich konkursach sięgali po laury (w 2005 r. I nagrodę zdobył Rafał Blechacz, w 2010 r. finalistą konkursu został Paweł Wakarecy).

W jury znajdują się zwycięzcy poprzednich konkursów: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe. - Konkurs zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ już podczas eliminacji okazało się, że wśród uczestników duża jest liczba doskonałych pianistów, znakomitych interpretatorów muzyki Chopina. A zatem i w samym konkursie zapewne spotkamy się z nowymi interpretacjami Chopina; niektóre będą bardzo świeże, a niektóre będą zachwycać klasycznym pięknem - powiedziała PAP prof. Popowa-Zydroń.

Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album - kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

450 zgłoszeń z całego świata

Werdykt jury podany zostanie w nocy z 20 na 21 października br., a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października. Zainteresowanie konkursem jest ogromne. Już w ub.r., po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku
w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminem konkursu zapewniło sobie siedmiu. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie.

d3qebei

Każdy może posłuchać

Zmagania uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będą dostępne dla odbiorców muzyki Chopina na całym świecie. Po raz pierwszy w historii konkursu wszystkie przesłuchania będzie można śledzić na żywo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej i smart TV. Aplikacja Chopin Competition da użytkownikom dostęp do wszystkich przesłuchań Eliminacji i październikowego konkursu. Pozwoli obejrzeć je w standardzie Full HD na urządzeniach mobilnych (systemy iOS i Android), smart TV oraz w klasycznych przeglądarkach internetowych. Po transmisji na żywo każdy z występów w ciągu kilku godzin zostanie udostępniony w aplikacji w trybie Video on Demand. Pozwoli to użytkownikom wracać do ulubionych interpretacji w dowolnej chwili.

Organizatorem XVII edycji konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura Dostępna".

/PAP/

d3qebei

Podziel się opinią

Share
d3qebei
d3qebei