Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Obywatelskich zbada sprawę zawieszenia terapii marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka

O decyzji i jej powodach poinformowało w dniu dzisiejszym Biuro RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich zbada sprawę zawieszenia terapii marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka
denn8p5
denn8p5

- Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zakazu stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.- powiedziała Justyna Zarecka z Zespołu Współpracy Międzynarodowej i Kontaktów z Mediami, Biura RPO.

Prof. Irena Lipowicz zamierza szczegółowo przeanalizować zasadność podjęcia takiej decyzji przez dyrekcję Centrum Zdrowia Dziecka. W tym celu chce się skonsultować z kilkoma podmiotami, których analizy dadzą odpowiedź na pytanie o słuszność postanowienia. Biuro nie zamierza jednak na obecnym etapie ujawnić o jakie podmioty dokładnie chodzi. Stosowne pisma w tej sprawie zostały już ponoć przygotowane i będą wkrótce przesłane.

Przypomnijmy, że w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka w ostatnich miesiącach piętnaścioro dzieci zaczęło przyjmować medyczną marihuanę w ramach terapii eksperymentalnej. Dostawali ją mali pacjenci, chorzy na padaczkę odporną na leki. Wyniki były obiecujące, a liczba napadów spadła nawet o 90 proc. Jednak dyrekcja placówki zakazała dr Markowi Bachańskiemu z Kliniki Neurologii i Epileptologii, dalszego stosowania tej terapii. W poniedziałek władze CZD jako uzasadnienie podały konieczność ścisłego przestrzegania prawa w tej kwestii. Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj .

Sprawę zamierza też skonsultować premier Ewa Kopacz, która przeanalizuje z ministrem zdrowia projekt ustawy o badaniach klinicznych. Podkreśliła przy tym, że leki które zawierają elementy konopi indyjskich, mogą być w Polsce dopuszczone na rynek po spełnieniu określonych wymogów leczniczych oraz proceduralnych.

denn8p5
denn8p5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
denn8p5