Trwa ładowanie...

Są zarzuty i wniosek o areszt dla ojca Fabianka

"Sąd uznał, że materiał dowodowy uprawdopodabnia zaistnienie przestępstwa".

Są zarzuty i wniosek o areszt dla ojca Fabianka
d17f6z1
d17f6z1

Prokuratura przedstawiła zaocznie zarzuty ojcu uprowadzonego we wtorek trzylatka z Radomia i skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Sąd ma wydać decyzję w tej sprawie jeszcze w piątek.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, prokurator wydał zaocznie postanowienie o przedstawieniu zarzutu ojcu dziecka, Sebastianowi N. Prokuratura zarzuciła mężczyźnie, że działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, uprowadził 3-letniego Fabiana i pozbawił dziecko wolności. Ojciec ma wobec syna ograniczoną przez sąd władzę rodzicielską.

Zgodnie z procedurą - jak wyjaśniła rzeczniczka - jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie ojca - wówczas wydany zostanie za nim list gończy. Chrabąszcz zaznaczyła, że sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie jeszcze w piątek.

Prokuratura wystapiła także w piątek o tymczasowy areszt dla trzeciego z podejrzanych o uprowadzenie chłopca. W czwartek sąd odrzucił wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwojga innych podejrzanych: 38-letniej kobiety i 46-letniego mężczyzny.

"Sąd uznał, że materiał dowodowy uprawdopodabnia zaistnienie przestępstwa, jednak nie zostały spełnione szczególne przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania" - wyjaśniła rzeczniczka Sądu Okręgowego w Radomiu Joanna Kaczmarek-Kęsik.

d17f6z1

W ocenie sądu śledczy nie wykazali, że istnieje obawa, iż podejrzani będą utrudniać postępowanie poprzez nakłanianie innych osób do składania fałszywych zeznań lub utrudniać inne czynności procesowe. "Sąd uznał, że nie ma obawy ani ucieczki ani ukrywania się tych osób, ani bezprawnego wpływania na tok postępowania w sprawie" - zaznaczyła Kaczmarek-Kęsik.

Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu. Śledczy mogą to zrobić w ciągu 7 dni.

Rzeczniczka prokuratury powiedziała PAP, że prokuratorzy nie zgadzają się z decyzją sądu. Zdaniem śledczych istnieją okoliczności wskazujące na obawę mataczenia przez podejrzanych. Może o tym świadczyć - według Chrabąszcz - fakt, że nadal nie wiadomo, gdzie przebywa dziecko i ustalane jest miejsce pobytu chłopca i jego ojca.

"Istnieje podejrzenie, że jeśli pomagali ojcu uprowadzić dziecko, to teraz będą utrudniać, żeby chłopca odszukać i oddać matce" - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

d17f6z1

3-letniego Fabiana uprowadziło we wtorek rano sprzed bloku na jednym z osiedli w Radomiu trzech mężczyzn. Wyrwali dziecko matce i zabrali do samochodu, którym odjechali w nieznanym kierunku.

Rzeczniczka mazowieckiej komendy policji kom. Alicja Śledziona poinformowała, że dotychczasowe ustalenia wskazują na współdziałanie podejrzanych z ojcem dziecka. Nadal trwa ustalanie miejsca pobytu 3-letniego Fabiana oraz jego ojca.

W związku z uprowadzeniem 3-latka wprowadzony został Child Alert - system szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku. Po południu we wtorek na policyjny fax przesłane zostało pismo podpisane przez ojca chłopca, w którym oświadczył on, że dziecko przebywa z nim.

d17f6z1

W wyniku policyjnych działań zatrzymano 5 osób, które mogły mieć związek z uprowadzeniem chłopca. Zatrzymania miały miejsce w Krakowie, Warszawie oraz Starachowicach.

(Źródło: PAP)

d17f6z1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17f6z1